A friss jelentés szerint a hiba annyira banális volt, hogy már az elsőéves programozóknak is tanítják, hogyan kell elkerülni.
Mi történt? 12 oldalas jelentést adott ki a CrowdStrike kiberbiztonsági cég arról, mi okozta azt a hibát, amelynek következtében július közepén több millió Windows operációs rendszert működtető számítógép fagyott le. Arról már korábban írtunk, hogy ez a hiba rántotta magával a fél világ légiközlekedését, és okozott súlyos kimaradásokat számos kritikus rendszerben világszerte.
Mi volt a pontos ok? Azt már eddig is lehetett tudni, hogy a hibát a cég Falcon nevű termékének egy elrontott frissítése okozta, de most már azt is tudni lehet, pontosan hogyan. A program számos indikátort figyel azért, hogy a fenyegetéseket időben hatástalanítani tudja, és a szóban forgó frissítésben ezekhez az „érzékelőkhöz” is hozzányúltak a cég programozói. Csakhogy elszámolták magukat, és így a Falcon 20 bemeneti adatra számított, miközben volt egy 21. ilyen is, ez a zavar pedig a rendszer összeomlását okozta.
Mit jelent ez? Informatikai szakértők szerint egy ilyen hiba előfordulása könnyen jelentheti azt is, hogy a CrowdStrike-nál a minőségellenőrzés legelemibb lépéseit sem végezték el – azaz a leállás könnyedén és bármikor megismétlődhet. Az ilyen hibáknak a kiszúrásához ugyanis nincs is szükség semmilyen speciális eszközre, egész egyszerűen csak ügyeletes fejlesztőkre. A hvg.hu úgy fogalmaz: a hiba annyira banális, hogy már az elsőéves programozóknak is tanítják, hogyan kell elkerülni.