A telefonos piacon Magyarországon is bivalyerős Xiaomi a jelek szerint a tévés szektort is meghódítaná. Megnéztük az egyik friss televíziójukat.
Bár ez Magyarországról nem látszik, de a televíziós iparágat alaposan felforgatták a feltörekvő kínai cégek. Köztük az a Xiaomi, amely a friss piackutatási adatok szerint 2024 első negyedévében globálisan már az ötödik legnagyobb piaci szereplőnek számít az eladott darabszámok alapján. Így olyan tradicionális vállalatokat szorított maga mögé, mint a Sony, a Philips vagy épp a Panasonic, és már az LG nyomában liheg.
A cég nálunk elsősorban a telefonjairól ismert, köszönhetően annak, hogy óriási portfóliót épített ki, amellyel a belépő szinttől kezdve egész a prémium kategóriáig rendkívül széles spektrumot fed le. A tévés fronton viszont nem tényező. Egyelőre.
A hazai képviselet korábban már jelezte, hogy ezen változtatni kívánnak. Hogy ezt mennyire komolyan gondolják, azt jól jelzi, hogy idén több új terméket is elérhetővé tettek, amelyek között a legnagyobb tudású a Xiaomi TV A Pro 2025. Ezt kértem kölcsön, hogy megnézzem, hol tart ma a konszern az itthoni építkezésben, mit várhatunk ma Magyarországon egy Xiaomi televíziótól.
Nem prémium liga
Ma a legjobb tévék OLED technológiára épülnek, amely tökéletes feketét produkál kiváló kontraszttal, és markáns ragyogó színekkel. Na, ez a készülék nem ilyen, ami már önmagában jól mutatja, hogy a Xiaomi milyen stratégiával dolgozik.
A TV A Pro ugyanis korszerűtlenebb, ám kedvezőbb árú 4K felbontású QLED kijelzőt kapott. Ez egy hagyományos LCD panel, amelyet kiegészítettek egy speciális, úgynevezett kvantumpontokból álló filmréteggel, ez javítja fel a fényességet és teszi erőteljesebbé a tónusokat.
A lényeg, hogy képminőségben messze elmarad a jelenlegi legjobb televízióktól.
Ez szemre is látszódik, hiszen a kontrasztossága gyengébb, a színek pedig fátyolosabbak ahhoz képest, mint amit az OLED tévék produkálnak.
A műszeres mérések során az is kiderült, hogy a színgazdagság elmarad a toptévékétől, valamint az is, hogy fényerő terén vannak hiányosságai. Emiatt a nagy dinamikatartományú anyagok megjelenítése nem olyan látványos, és mivel ilyen tartalmakhoz egyszerűen hozzá lehet jutni, ezért ez fontos szempont.
Valamint napfényes szobában sem teljesít olyan jól, mint a fejlettebb eljárásokat használó riválisai.
A mozgások visszaadása során bele lehet futni kisebb anomáliákba, de ezeket egész hatékonyan képes orvosolni a processzor. Viszont a képfrissítési frekvenciája alacsony, csak 60 Hz, a késleltetése viszonylag nagy (a méréseim szerint 14,6 ms), a FreeSync technológiát nem támogatja. Azaz röviden: játékra nem igazán jó megoldás.
Google alapok
A telefonoktól eltérően a cég nem fejlesztett saját okos rendszert a tévéihez. Így Xiaomi TV A Pro 2025 is az alap Google TV platformot használja.
Ez tud magyarul is és gigantikus mennyiségű alkalmazás érhető el hozzá.
A legfontosabb pedig, hogy az online streaming tartalmak köre rendkívül széles.
Nem csak filmeket, sorozatokat lehet nézni ezek révén, hanem akár hírműsorokat, sport- vagy játékközvetítéseket is. Akadnak játékok is, bár a hardvere nem erős, ezért a jobb grafikájúakról le kell mondani. A böngészőt sem spórolták ki belőle, így akár a weboldalak megjelenítése is megoldott.
Hang és dizájn: hozza a kötelezőt
Ez a tv se külsejével, se hangminőségével nem váltja meg a világot. A hangereje egy átlagos méretű lakásba, házba elég nagy, és hibák sincsenek. Azonban a mélyek hiánya miatt a hangzás vékony, steril, és a sztereó hangtér megteremtésével is akadnak problémák.
De hát ez igazából annyira nem lepett meg, az összes ilyen kaliberű modell hasonló kihívásokkal küzd. Ha pedig valakinek fontos a remek megszólalás, akkor akár már pár tízezer forintért vehet egészen jó hangprojektort, ami befér a tv alá-elé és kevés helyet foglal.
A dizájn szempontjából sem lóg ki a sorból. A manapság legnépszerűbb megoldást alkalmazták, azaz a nagy képernyő apró kis tappancsokon nyugszik.
Ennek hátránya, hogy egy keskenyebb szekrényre vagy asztalra nem lehet felállítani, a kijelzőt nem lehet forgatni, viszont cserébe igen olcsó. A vékony káváknak és keskeny készülékháznak köszönhetően a megjelenése kellően modern, nem tűnik ódivatúnak.
Ár és érték
A Xiaomi TV A Pro 2025 egy hamisítatlan, igazi középkategóriás tv. A 65 hüvelykes, tehát 165 centiméteres képátlójú változatáért durván negyedmillió forintot kérnek el. És ez teljesen korrekt összeg ahhoz képest, hogy mit tud.
Az árral nincs baj tehát. Az viszont nem az igazi, hogy jelenleg ez a legnagyobb tudású Xiaomi tv itthon.
Ha komolyan gondolja a vállalat a hódítást, akkor itt nem szabad megrekedni, muszáj lenne továbblépni a felsőbb kategóriák irányába.
Tudják ezt jól a cég háza táján is. Drevenyák Dávid, a magyarországi hivatalos képviselet kommunikációs igazgatója elárulta, hogy ha minden jól megy, akkor már a közeljövőben érkezhetnek Magyarországra a magasabb ligás készülékek. Tehát például az innovatívabb Mini LED modellek, a látványos óriástévék, sőt egyszer talán az OLED televíziók is. Ilyenekkel is rendelkezik a Xiaomi ugyanis, sőt még szupermenő átlátszó tévéje is van, ám ezeket eddig csak Kínában dobták piacra.