Váratlanul a mélybe szakadtak az elmúlt napokban a rövid magyar állampapírhozamok, ez pedig felforgatja a lakossági állampapírok erősorrendjét is. Vannak papírok, amelyek most sokkal vonzóbbnak tűnnek, mint akár csak pár héttel ezelőtt, mások jócskán veszíthetnek a népszerűségükből a friss fejlemények alapján. Ács világa.
Abban nincs változás, hogy három, esetleg négy lakossági papírt érdemes figyelni és közülük választani, illetve ezek kombinációjából portfóliót építeni. De míg július közepéig elég egyértelműen a diszkontkincstárjegy-hozamhoz kötött kamatozással rendelkező Bónusz tűnt nyerőnek, most már ez nem áll meg.
Természetesen benne volt a pakliban, hogy a hozamok bezuhannak, ami lefelé mozdítja a Bónusz következő időszakra fizetett kamatát is, de persze emelkedés is lehetett volna, ezt sose lehet előre látni, legfeljebb az irányt valószínűsíteni. Az biztos, hogy a rövid hozamok hirtelen zuhanása meglepő volt – lassú csökkenésben sokan bíztak, de hirtelen nagy esésre igazából senki se gondolt.
A Bónusz nagy riválisa a Fix Magyar Állampapír, ahol nem kérdés a hozam, évi fix 7 százalék, 3 éven át. Mindkét papír negyedévente fizeti ki a kamatot, aminek újrabefektetéséről a befektető gondoskodik – ha elfelejt megbízást adni, áll a pénz, nem kap kamatot. A Bónusz tisztességes prémiumot fizet a 3 havi dkj-hozam felett (1,5 százalékot, az 5 éves papír pedig a futamidő 3. és 5. éve között 2,5-et), a jelenlegi kamatciklusban a 3 éves papír 8,37, az 5 éves 7,89 százalékon ketyeg.
Csakhogy az aukciós dkj-átlaghozam a június eleji 6,77 százalékról a múlt hétre 5,61 százalékra esett, a másodpiacon pedig még nagyobb volt a változás, a 3 hónapos referenciahozam benézett 5 százalék alá is, majd 5,20 körülre pattant vissza.
Ha itt marad, akkor a Bónusz a következő kamatperiódusára már csak 6,7 százalék körüli éves kamattal kecsegtet, alámenve a Fix papír 7 százalékának. A 3 éves Bónusz papírnál 5,4 százalékos átlagos dkj-hozam jelenti azt a pontot, ami felett nagyobb kamatot ad a Fixnél, az 5 évesnél ugyanakkor (mivel a 3. év után magasabb prémiummal fut) 4,8 százaléknál van ez a határ.
Minden attól függ tehát, hogy a mostani dkj-hozamzuhanás fennmarad-e a következő időszakra is. Erre természetesen normális piaci körülmények között is nehéz becslést adni, azt viszont érdemes tudni, hogy a mostani hozamzuhanás állami beavatkozás következménye is.
Az még teljesen piaci hatás, hogy Amerikában egyre markánsabb kamatvágásokat áraz a piac, különösen a múlt heti munkerőpiaci adat után. De a magyar gazdaság is élénkítésre szorul, amire a gyászos második negyedéves GDP-adat mutat rá. Ezért nálunk is elkezdett a korábbinál több jegybanki kamatcsökkentést árazni a piac.
De ez még nem indokolna akkor szakadást a rövid hozamokban, mint ami kialakult.
Sokat számít, hogy miközben különféle rendelkezésekkel arra kényszerítik például a befektetési alapokat, hogy rövid futamidejű magyar állampapírokat vegyenek, ezzel szemben nagyon alacsonyan tartják a kínálatot. Az állam, mint állampapír-kibocsátó láthatóan tudatosan borítja fel a kereslet-kínálat egyensúlyát, hogy magasabb árfolyamon, vagyis alacsonyabb hozam mellett adhasson el állampapírokat, olcsóbban finanszírozhassa magát. Nem tudhatjuk, hogy ez meddig tart, de az biztos, hogy a Bónusz papír kamatát eldöntő 3 hónapos dkj-hozam nagyban függ attól, hogy az állam mennyi papírt dob ebből a papírból piacra. És egyelőre elég keveset.
Az a kisbefektető, aki nem akarja ennek a kockázatát futni, jobban jár, ha a fix kamatozású lakossági papírok felé fordul. (A negyedik jelölt, az inflációkövető Prémium továbbra se tűnik vonzónak, mivel a jövő tavasszal induló kamatperiódus kamatát az idei éves átlagos infláció határozza meg, ez pedig alacsony lesz, a papír kamata várhatóan nem éri el az 5 százalékot.) Ha lenn tudják tartani 5 százalék közelében a rövid hozamokat, akkor ráadásul nem csak a Fix, hanem a nemrég megújított MÁP Plusz is nagyon kedvező alternatívává válik. Utóbbi az első évben fix 6,25 százalékos kamattal kezd, aztán a következő években mindig 0,25 százalékkal nő a kamat, az 5. évre 7,25 százalékos lesz. Csak a kamat alapján persze 3 évre a Fix többet ad, de a MÁP Plusznak ott van a két egyedülálló varázsfunkciója: önmagába visszaforgatja a kifizetett kamatot és likvidebb is, mivel olcsóbb, illetve évente egyszer ingyenes az eladása.
Így aztán az se érkezne derült égből villámcsapásként, ha a következő hetekben – a részben maga által előidézett, új hozamkörnyezetre reagálva –
az Államadósság Kezelő Központ rontaná ezeknek a fix kamatozású lakossági papíroknak a kondícióit, csökkentené a kamataikat.
De addig annyi szinte biztos, hogy friss befektetéseknél érdemes a korábbinál kisebb súlyt adni a változó kamatozású Bónusznak és nagyobbat a fix kamatozású papíroknak.