A hulladékkoncessziót 35 évre elnyert Mol leánya, a Mohu nem számított arra, hogy az emberek ilyen sebességgel próbálják visszaváltani az 50 forintos palackokat és dobozokat.
Mi történt? A csomagolási hulladék visszaváltásával a rendszer indulása, pontosabban nyári élesedése óta számos probléma akadt, sokan számolnak be egyáltalán nem, vagy hibásan, de legalábbis nehézkesen működő Repont automatákról, írta a hvg.hu.
Kontextus. Egy hónapja már csak olyan műanyagpalackokat és italosbozokat lehet forgalomba hozni, amelyeket visszaváltanak. Az üzletekben az elszállításért és az újrahasznosítésért felelős cég, a Mohu automatákat, úgynevezett Repontokat állított föl. A cél az, hogy három éven belül a palackok 90 százalékát visszaváltsák. Ma a vásárlók naponta két és félmillió palackot váltnak vissza, de a visszavétel nem megy mindig zökkenőmentesen. A 400 négyzetméter feletti üzleteknél kötelező a visszaváltó automaták telepítése, vagy lehetőséget kell biztosítaniuk a csomagolás személyes átvételére, és a visszaváltási díj visszatérítésére (levásárolható kupon formájában).
Mi következik ebből? Az RTL Híradó egy olyan automatánál forgatott, ahol eleinte hiába dugták be a nyílásba az elméletileg visszaváltható sörösdobozt, a gép nem fogadta el. Végül némi ügyeskedés után csak sikerült elfogadtatni az automatával a fémdobozt. Egy másik boltban a visszaváltó helye miatt morgolódtak, sokat kell gyalogolni. Az egész áruházon végig kell menni, hogy az ember egy rohadt üveget visszaváltson – mondta egy vevő. Az automaták ráadásul gyorsan megtelnek, a fent említett boltban ezért tanácstalan tömeg alakul ki. Az eladók arra panaszkodnak, hogy a gépek nem üzembiztosak, és ezt mondja az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára is.
A vásárló amikor találkozik problémákkal akkor nem igazán érti, sokszor a kereskedő sem érti egyébként, hogy ha a palackot belehelyezi a gépbe, akkor miért van szoftverhiba, miért van kódolási hiba, ha elromlik egy gép, akkor mért nem lehet kijavítani 12 órán belül, vagy hogy három napig is ott van, és rá van írva hogy üzemen kívül, akkor miért nem lehet ezt kicserélni
– mondta Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
Az üzletek arra is panaszkodnak, hogy nem viszik el időben a visszaváltott palackokat, tárolóik dugig vannak. „A kereskedő nem tud mást csinálni, mint szorgalmazza, percről percre, óráról órára, hogy tessék elvinni” – tette hozzá a főtitkár.
Ezt mondja a Mohu. A sebesség, amivel az emberek visszaváltják a palackokat, nagyon jó, de egy kicsivel gyorsabb annál, mint amire számított a Mohu. Tehát ezt kezelni kell, és az a lényeg, hogy ez a több millió, két és fél millió palack, ennek a hulladéka most már megfelelő helyre fog kerülni – mondta Ozoli Gábor, a MoHu szóvivője.