Mire kell figyelni, ha sportot nézne a tévéjén az ember? Jöjjenek a fontos funkciók, paraméterek ahhoz, hogy a legjobb legyen a látvány!
A mai modern tévék képe totálisan személyre szabható, különösen a számos módosítható paraméternek, és a ki-be kapcsolható képmódosító funkcióknak köszönhetően. Ez persze logikus, hiszen más az ideális látvány akkor ha akció- vagy természetfilmet néz az ember, játszik vagy éppen a meccseket vagy úszóversenyt bámulja.
Most, hogy itt az olimpia, azt mutatjuk meg, hogy melyek a sportközvetítésekhez passzoló ideális beállítások. Ezt kell tehát tenned a tévével, hogy a lehető legjobb legyen a kép, ha ilyen műsorokat néznél!
Kontraszt: A kontrasztosság az egyik legfontosabb, úgyhogy érdemes jó magasra, akár maximumra tolni az ezt az értéket.
Dinamikus kontraszt: Ez a képjavító eljárás mesterségesen teszi markánsabbá a különbséget a világos és sötét képrészletek között. Ennek hatására a végeredmény látványosabb lesz, az agyunk pontosabban érzékeli a képet. A Dinamikus kontraszt opció egyes tévéken „Kontasztjavítás” „Helyi kontasztvezérlő”, „Contrast Enhancer”, „Automatikus dinamikus kontraszt” vagy „Kontrasztjavító” néven is futhat.
Színhőmérséklet: A filmekhez a meleg, a sportokhoz viszont a hideg, tehát fehérebb-kékesebb, világosabbnak tűnő színhatást eredményező színhőmérséklet passzol. A színpontosság ebben az esetben nem olyan jó. Ám mivel amúgy sem grafikai munkára akarjuk használni a televízió-képernyőt, és nem az a fontos, hogy pont ugyanazt lássuk, mint ami a rendező fejében volt, ezért ez nem számít itt.
Zajcsökkentés: A hagyományos élő tévéadások, illetve az online streaming esetén is előfordulhat jóval gyakrabban zajosodás, mint a filmeknél vagy pláne a játékoknál. Ilyenkor a kép pillanatokra szemcséssé válhat, vagy széteshetnek a vonalak. Ezen segít a Zajcsökkentés névre hallgató szolgáltatás.
Ennek hatására picit elmosódottabb lesz a végeredmény, ám az idegesítő effektus jó eséllyel eltűnik.
Még a belépő szintű, legolcsóbb készülékekben is megtalálható ez a funkció. A Zajcsökkentés egyes modellekben a „Zajszűrés”, „Zavarelnyomás” vagy „DNR” (Digital Noise Reduction), névre is hallgathat.
Képkocka beillesztés: A folyamatos mozgásmegjelenítés a sportközvetítéseknél extrémen fontos. Az akadozás, szaggatás, iszonyatosan idegesítő lehet, és emiatt fontos részletekről is lemaradhatunk. Ennek kiküszöbölésére szolgálnak az úgynevezett interpolációs képjavító eljárások. E folyamat során a processzor a meglévő képi jelek alapján kiszámol virtuális képkockákat, amiket beilleszt a valódiak közé.
Ennek hatására az agyunk folyamatosabbnak érzékeli a mozgásokat, és megszűnik a bosszantó akadozás.
E technológiának is van ugyanakkor hátránya: hatására ugyanis a képi világ mesterkélt lehet, szappanoperaszerűvé válhat. Angolul éppen ezért „soap opera effect”-nek nevezik. Ez a filmeknél tényleg nagyon zavaró lehet, hiszen a végeredmény olyan, mintha a Barátok Közt kameráival vették volna fel. Ám a sportközvetítéseknél ez egyáltalán nem gond, hiszen azok alapból is olyanok, mint egy televíziós adás.
Tehát nyugodtan be lehet, sőt be is kell kapcsolni ezt a szolgáltatást. Természetesen ennek sincs egységes neve, nehogy könnyebb legyen az ember élete. Az LG „Tru Motion”, a Samsung „Auto Motion Plus” vagy „Motion Plus”, a Sony „Motion Flow”, a Philips „Perfect Natural Motion” névre keresztelte ezt az eljárást a készülékeiben.
Film mód: Itt érdemes megemlíteni a filmes opciót, amely automatikusan a filmekhez optimalizálja a képfrissítést. Azaz másodpercenként csak 24 képkocka jelenhet meg, hiszen a hollywoodi filmeket, vagy legalábbis többségüket ilyen formátumban készítik. De ez a sportoknál kifejezetten káros lehet, úgyhogy ezt mindenképp ki kell lőni a készülékünkön, hogy ne zavarjon meg minket sportközvetítés nézése közben. Ez egyes tévékben a „24p mód” vagy “Valósághű mozi” névre hallgathat.
ECO mód: Bekapcsolásával életbe lépnek a televíziókészülékhez társított környezettakarékos beállítások. Tehát kisebb lesz a fényerő, a kontraszt, és az elektronika sokszor kilövi a fontos képjavító technológiákat is. Ha valaki szép és pontos képet akar az olimpiai versenyszámok nézése közben, akkor ezt likvidálnia kell. Előfordul, hogy ezt a gyártó az Általános beállítások közé pakolja, de érdemes megkeresni, és szívtelenül kikapcsolni. Nevezik „Energiatakarékos mód”-nak is.