A skandináv ország eddig is híres volt családbarát intézkedéseiről.
Mi történt? Ötven évvel azután, hogy a világon először Svédországban bevezették az apasági szabadságot, július elsejétől a nagyszülőkre is kiterjesztették a fizetett szabadságot – írja az AP.
Kontextus. Svédországban a szülőknek jelenleg 480 nap, azaz körülbelül 16 hónap fizetett szülői szabadság jár. Azt, hogy ezt hogyan osztják el egymás között a szülők, ők maguk döntik el, de nagy átlagban az apák 130 napot, azaz a szabadság 27 százalékát kapják.
A svéd szülők egyébként gyermekük nyolcéves koráig csökkentett munkaidőre is jogosultak.
Számok. A fizetést 390 napra a szabadsággal élő személy teljes jövedelme alapján számolják ki, a fennmaradó 90 napra 180 koronát (17 dollár) kap az illetékes.
Mi változott most? Az új törvény lehetőséget ad arra, hogy a fizetett szabadság egy részét bármelyik felnőttre átruházzák, így a rokonok, keresztszülők, nagyszülők is vállalhatják a csecsemőgondozást.
A harmadik fél 45 napot adhat át a fizetett szabadságból, egy egyedülálló szülő pedig legfeljebb 90 napot.
Mi a helyzet Magyarországon? Nálunk a GYED-re (gyermekgondozáis díj) lehet jogosult a nagyszülő, de ennek összege maximalizálva van bruttó 373 520 forint értékben. Csak a dolgozó nagyszülő igényelheti a GYED-et, tehát aki nyugdíjas, már nem. Az átruházás csak akkor lehetséges, ha mindkét szülő (egyedülálló szülő esetében a szülő) dolgozik. A GYED összegét átruházás esetén a nagyszülő fizetése alapján határozzák meg.