„Örömmel” osztotta meg nyakatekert érvelését a Forbes.hu-val a Temu anyacége a kínai online piacteret érintő adatvédelmi aggályokkal kapcsolatban. Megnevezték azt is, hogy szerintük kiknek áll érdekében „hamis állításokat” terjeszteni.
A Temu közép-kelet-európai pr-ügynöksége proaktívan szokott reagálni a megkereséseimre, cikkeimre. Vagy ha észreveszik, hogy podcastban beszélünk a kínai piacteret érintő témákról.
ROVAT: TEMU-AKTÁK
2024 a Temu éve. Nálad is az lesz, legyél vásárló vagy e-kereskedő. Rovat a Forbes.hu-n: hírek, iparági pletykák, mérések, elemzések Vaszkó Ivánnal.
Legutóbb: négy magyar webshop, ami legyőzte a Temut.
Kémprogram?
A Biznisz Boys üzleti podcast friss adásában a távol-keleti webshopbirodalom brutális térhódításáról beszéltünk. Szóba került az is, hogy az anyacég (PDD Holdings) másik online piacterét, a kínai Pinduoduót 2023-ban letiltotta a Google Play alkalmazásbolt.
Utóbbi adatvédelmi aggályokkal indokolt, miután a Google Playen kívüli, kínai appáruhazokban futó verziókban rosszindulatú kémszoftvert talált egy kínai kíbervédelmi vállalat. A Google azt ígérte, átfogó vizsgálatot indít. Azóta se listázták vissza az appot, a Pinduoduo Kínán kívül futó verzióját.
Kémprogram: a PDD-t érintő egyik leggyakoribb vádról beszélünk. A tőzsdei árzuhanásra spekuláló elemzőcégnek, a Grizzly Researchnek tavaly jelent meg egy nagy port kavart kutatása. A fő állítások:
a PDD „csaló” cég, a Temu „ügyesen rejtegetett kémszoftver”, az Egyesült Államok számára pedig „sürgető biztonsági fenyegetettség”.
Szintén erre a Grizzly-elemzésre hivatkozik egy nemrég benyújtott kereset Amerikában. Ez az első nem fogyasztói, hanem már szövetségi szinten elindított per a Temu ellen a tengerentúlon. Erről már született Temu-akta.
A Temu válasza
Szóval a Temu régiós képviselete magától írt, hogy hallották a szóban forgó podcastot, és hogy „örömmel” (sic!) osztják meg álláspontjukat a Google Play-es helyzetről. A nyilatkozat máshol is megjelent már, de magyar nyelven még nem, szóval íme.
A közlemény szűkszavúan úgy kezdi, hogy „tavaly jelezte a Google, hogy a Pinduoduo app megsértette a Google irányelveit” – az alkalmazásbolt konkrét aggályait nem említve. Hozzáteszik, hogy a Google Playen azóta se lett újralistázva az app, ahogy más kínai tech óriások (Tencent, Kuaishou) alkalmazásai sem.
A lényeg ezután jön. A PDD a tőzsdei szereplésével támasztja alá, hogy a Pinduoduo körüli adatvédelmi kérdések szerinte jogtalanok, a Grizzlyéhez hasonló shortolói elemzéseket pedig hazugnak tartja.
„Vannak versenytársak és shortolók, akik különböző agendák miatt hamisan terjesztik, hogy az alkalmazás rosszindulatú szoftvereket tartalmaz – írja a Temu szóvivője a Forbes.hu-nak. – A befektetői piac azonban bizalmat szavazott nekünk, és felismerte, hogy ezek hiteltelen állítások. A PDD Holdings részvényárfolyama, ami az alaptalan shortolói jelentések után is emelkedett, határozottan cáfolja a vádakat.”
Végül a Google-ről letiltott Pinduoduo appról azt írják, hogy ezt a legyszerűsített változatot egy kisebb közönség, a kínaiul tudó külföldiek számára terjesztették a különböző alkalmazásboltokban. Csakhogy szerintük mára „jelentősen csökkent az igény iránta”, nincs is összhangban az anyacég stratégiájával, így egyszerűen nem éri meg fenntartani, szóval nem tervezik ennek a verziónak az újbóli bevezetését.
Összegezzünk
Tehát végső soron nem a Google adatszabályainak megsértésével indokolnak. Helyette úgy érvelnek, hogy lett egy Temujuk, azóta már nincs kereslet a kínai nyelvű appra a külföldi piacokon, szóval felesleges költeni rá, és amúgy meg nézzünk rájuk a tőzsdén, mert a piac is őket igazolja, ergo nem lopnak adatot. Világos.
Kérdés? Témajavaslat?
A Temu-akták nem áll le, szóval ha temus kérdésed vagy témád van, esetleg olvastál, hallottál valami izgalmasat, akkor írd meg TEMU-AKTÁK tárggyal az ivan.vaszko (kukac) forbes (pont) hu-ra!