Íme a számok arról, hogy hány bejelentés érkezett az Integritás Hatósághoz (IH) 2022. novemberi megalakulásuk óta. Ebből 40 esetben indítottak vizsgálatot és 10 ügyet zártak le, érdekes dolgok derültek ki az elhíresült, nyírmártonfalvi lombkorona nélküli lombkorona sétányról is.
Mi történt? A Népszava érdeklődésére az IH nyilvánosságra hozta a hozzájuk érkezett bejelentések számát. Eszerint 324 bejelentés jött hozzájuk, ebből 40 esetben indítottak vizsgálatot és 10 ügyet zártak le. Az IH ugyanakkor nemcsak bejelentések nyomán, hanem saját hatáskörben is indíthat vizsgálatot. Feladata többek közt, hogy az uniós források szabályos elköltését vizsgálja.
Miért fontos ez? Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatója, valamit az Integritás Hatóság korrupcióellenes munkacsoportjának tagja szerint ezek a számok egyáltalán nem számítanak rossznak, de szerinte ez a bejelentésszám feltehetően idővel csökkenni fog.
Mi következik ebből? A lezárt esetek 80 százaléka vagy eljárás kezdeményezésével (az illetékes szervnél, például Gazdasági Versenyhivatalnál) vagy feljelentéssel végződött. Ahol nem tudták egyértelműen megállapítani a visszaélést, felhívták az Irányító Hatóságok figyelmét, hogy tájékoztassák a fejleményekről az IH-t. Ennek leginkább az volt az oka, hogy a vizsgálat idején az ügy nem tartott ott, hogy érdemi megállapítást tegyenek, de a hatóság így is figyelemmel kíséri. Az egyik ilyen szimbolikus történet a világhírű nyírmártonfalvi lombkorona nélküli lombkorona sétány volt. Bíró Ferenc, az IH elnöke 2024 tavaszán elmondta, 10 hónapig vizsgálták a lombkoronasétányt, a munka nagy részét az adatok beszerzése jelentette. Ez az ügy egészen az Európai Ügyészségig jutott, ahol jelenleg is zajlik a vizsgálat.
Mi jön ezután? Ligeti Miklós elárulta, hogy a Transparency International Magyarország is bejelentést tett erről az ügyről az uniós hatóságnál. – Ez egy frontáttörésnek minősült, mivel Magyarország nem tagja az Európai Ügyészségnek, amely ezért elméletileg nem köteles eljárni. Végül mégis az a belső döntés született, hogy az uniós források tekintetében mindig van hatásköre.
az Európai Ügyészségnek.