A Temu meghódítja a világot, a világ pedig próbálja utolérni őt. Az Egyesült Államokban újabb per indult a platform ellen, de országról országra próbálnak nekimenni a filléres kínai óriásnak. Meglátjuk, mire mennek vele.
ROVAT: TEMU-AKTÁK
2024 a Temu éve. Nálad is az lesz, legyél vásárló vagy e-kereskedő. Rovat a Forbes.hu-n: hírek, iparági pletykák, mérések, elemzések Vaszkó Ivánnal.
Legutóbb: a Temu már saját bölcsőjét is felfalja.
„A Temu nem az a fajta online piactér, mint amilyen az Amazon vagy a Walmart. Hanem valójában egy adattolvaj vállalkozás, ahol az online értékesítés csak a célt szentesítő eszköz.”
Még ha egy sajtóközlemény lényege az is, hogy felkeltse a figyelmet, ez így is erős idézet lett Arkansas állam főügyészétől, Tim Griffintől. A múlt héten nyújtott be keresetet a kínai piactér üzemeltetői ellen.
Kapj el, ha tudsz!
Ez az első alkalom, hogy az Egyesült Államokban egy szövetségi állam indított pert az áruház ellen, nem pedig fogyasztói panasz alapján indul eljárás. De persze nem az első per, vizsgálat, hatósági nyomásgyakorlás, ami az online piactér ellen zajlik, foglalja össze a The Fashion Law.
Nyilván, hiszen tavaly már a globális e-kereskedelem 11 százalékát adta a Temu anyacége, a PDD Holdings, ezzel harmadik volt az Amazon (20 százalék) és az Alibaba (19 százalék) mögött, írja a Goldman Sachs.
Szóval a Temu agresszív piacszerzési stratégiája egyre több ország csőrét böki. Szerte a világon futnak a versenyfelügyeleti eljárások vélt vagy valós tisztességtelen gyakorlatokra hivatkozva, természetesen itthon is.
Az más kérdés, hogy a jelenlegi szabályozások, irányelvek mentén biztos, hogy hatékonyan lehet-e felügyelni a webáruház működését, ami néha pont, hogy bizonyos szabályozásokat (például az uniós vámmentességet) okosan kijátszva tud mindenkit beelőzni.
Ami biztos: most már minden tekintet a Temura szegeződik, és mindenki rajta próbál fogást találni. Meglátjuk, mekkora sikerrel.
Az arkansas-i per
Ami az arkansas-i esetet illeti, Griffin a keresetben – korábbi vádakra, esetekre is hivatkozva – kijelenti, hogy a Temu „veszélyes adathalász” platform. Fő vádja szerint „célzottan úgy tervezték, hogy korlátlan hozzáférést biztosítson a felhasználó telefonjának operációs rendszeréhez”, benne a kamerához, tartózkodási helyhez, névjegyekhez, szöveges üzenetekhez, alkalmazásokhoz.
A kereset azt is állítja, hogy a Temu „határtalan, indokolatlan, rejtett” adatgyűjtési gyakorlata sérti az állam megtévesztő kereskedelmi gyakorlatokról, valamint a személyes adatok védelméről szóló törvényeit. Arkansas minden egyes jogsértésért 10 ezer dollárt, valamint egyéb kártérítést és jogorvoslatot kér.
„E-kereskedelmi platformként ismerik, de a gyakorlatban inkább egy rosszindulatú kémprogram”
– állítja Griffin, aki szerint az app „képes felülírni a felhasználók eszközeinek adatvédelmi beállításait, és ezt a jogosulatlan adatgyűjtést teszi pénzzé”. A Temu brutális, adatalapú árképzéséről itt írtunk hosszabban a Forbes.hu-n.
Hogy mit mond a Temu? Meglepte a kereset, csalódottak, kategorikusan tagadnak minden vádat, mondván, azok „dezinformáción” alapszanak. De azt is mondják az Ars Technicának: „A vizsgálat végső soron a fejlődésünk javát szolgálja.” Tagadunk és együttműködünk: a big tech szektorban zajló eljárásoknál már megszoktuk az effajta hozzáállást.
Van egy temus témád? Hallottál valami izgalmasat?
Írd meg TEMU-AKTÁK tárggyal az [email protected]-ra!
Eközben máshol
1. Az államokban két csoportos keresetet is benyújtottak Illinois és New York államokban az elmúlt egy évben ugyanezen vádakkal, foglalja össze a The Fashion Law. A fogyasztói eljárások mellett számos kormányzati és biztonsági szakértői vizsgálat is elindult a tengerentúlon, az adatproblémák mellett kényszermunkával, nemzet- és kíberbiztonsági kockázatokkal, szellemi tulajdonjog sértésével vádolják a webshopot.
2. Nemcsak az Egyesült Államokban lendültek mozgásba a törvényhozók. A legfrissebb példák Indonézia és Dél-Korea, ahol a helyi kereskedelmi törvények áthágása miatt támadják a platform közvetlen értékesítési piactér-modelljét, írja szintén a The Fashion Law.
3. Az Európai Unió már nagyon sürgeti a Temut és a Sheint is, hogy a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály értelmében, felhasználóbázisuk alapján immáron óriásplatformnak (ún. very large online platformnak) számítanak. És így a legszigorúbb digitális szabályozásoknak kell megfelelniük a fogyasztóvédelemtől az áruhamisítás megfékezéséig. Az Európai Bizottság július 12-ig adott időt a két platformnak, hogy vázolják fel, hogyan kívánnak megfelelni az uniós szabályozásnak, írja a Reuters.
4. A németek is elkezdtek lobbizni, hogy az EU lépjen: töröljék el az unión kívül érkező, 150 euró alatti termékek vámmentességét. Mondani sem kell, hogy a jelenlegi szabályozás természetesen a filléres kínai óriásoknak kedvez a legjobban, a Reuters szerint 2023-ban több mint kétmilliárd csomag érkezett az unió területére ez alatt az értékhatár alatt. A Financial Times szerint már júliusban kijöhet az új szabály.
5. És végül ne feledjük a magyar hatóságokat sem. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) – az érdekvédő szervezet, az Ecommerce Hungary aktív ténykedése után – márciusban indított versenyfelügyeleti eljárást az európai üzemeltetőcég ellen „nem létező kedvezmények, pszichés nyomásgyakorlás és félrevezető zöld üzenetek” vádjával. A jogsértés még nincs kimondva, három plusz kétszer két hónap van szánva a vizsgálatra. Az első három hónap már letelt, ezek szerint éltek a hosszabbítással.
A Forbes.hu megkeresésére a GVH sajtóosztálya azt írja, az eljárás folyamatban van, ezért több információ nem közölhető róla, csak a vizsgálat zárulta és a versenytanács döntése után ismertetik, mire jutottak.