A Nike részvényei a múlt hét pénteki záráskor 20%-kal estek, ami a tőzsdén jegyzett vállalat 44 éves történetének legrosszabb napját jelentette.
Mi történt? A pénteki tőzsdei zuhanás 2020 márciusa óta a legalacsonyabb árfolyamra küldte a Nike-papírok árát – azt a hónapot leszámítva, amikor a covid-lezárások miatt rövid időre megbicsaklottak a piacok –, ez a legalacsonyabb árfolyamszint 2019 januárja óta a cégnél.
A Nike múlt hét csütörtökön jelentett be, hogy a május 31-én zárult üzleti negyedévében 2 százalékkal csökkentek az értékesítési számai. A befektetők ennek sem örültek persze, de a nagy ijedtség a cég előrejelzésének szólt valójában:
ezek alapján éves szinten 10 százalékos visszaesésre számítanak, ami messze rosszabb, mint a 3 százalékos csökkenésről szóló elemzői konszenzus.
A UBS friss elemzése azt írta, hogy a Nike fundamentális folyamatai sokkal rosszabbul alakulnak, mint ahogy azt eddig gondolták, szerintük nem várható gyors fellendülés a cég eredményeiben.
Egy nagy szám. 27,5 milliárd dollár. Ennyit veszített piaci értékéből pénteken a Nike. Összehasonlításul, a nagy rivális Adidas tőzsdei értéke jelenleg 43 milliárd dollár.
De miért szenved a Nike? Elemzők szerint elsősorban a kínai eladások maradnak el a várttól, itt 2021-ben még rekordforgalmuk volt, most 10 százalékkal maradhatnak el ettől. A sportszergyártók nagy része (Lululemon, Under Armour, Adidas) komoly kereslet-visszaeséssel szembesült az elmúlt évben, a kínai piac miatti bizonytalanságok mellett. A globális verseny közben nő, a Nike-nak olyan új belépőkkel kell megküzdenie, mint az amerikai Alo vagy a francia gyökerű, de az amerikai Deckers Brands által felvásárolt Hoka. Mindeközben múlóban a sneaker őrület is, aminek a Nike az egyik nagy nyertese volt. Úgy tűnik, a befektetők nem bíznak abban, hogy az oregoni cég képes tovább növelni a profitját ilyen környezetben.