Egy reprezentatív kutatás alapján a 30-59 év közötti magyarok 8 százaléka tervez hitelt felvenni üdüléshez, a többségnek azonban nem telik egy legalább 5 napos nyaralásra.
Mi történik? Olaszország 8, Szlovénia 10, Erdély pedig 13 százalékkal drágább a magyaroknak az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A legtöbb uniós tagállamban továbbra is alacsonyabb az infláció, de a forint 7 százalékkal gyengébb az euróhoz képest, mint tavaly ilyenkor. Egy horvát nyaralás átlagosan 11 százalékkal kerülhet többe. „Az éttermek eléggé drágák. A fagyi meg az élelmiszer körülbelül ugyanannyiba kerül, és a szállás is egy kicsit drágább” – mondta az RTL Híradónak Gergely Péter pénzügyi szakértő.
Miért érdekes ez? A jegybank senkinek sem tanácsolja, hogy hitelt vegyen fel nyaralásra. A Bank360.hu szerint annak, aki 700 ezer forint személyi kölcsönt vesz fel egy családi nyaraláshoz, havi 25-35 ezer forintos törlesztővel kell kalkulálnia – éveken át. A K&H Bank reprezentatív kutatása alapján a 30-59 év közötti magyarok 8 százaléka tervez hitelt felvenni üdüléshez.
Megyünk vagy maradunk? K&H felmérése szerint nőtt a nyaralásra szánt összeg idén, átlagosan tíz százalékkal. Az eddigi mélypont 2021 volt, ahhoz képest nyolcvan százalékkal vállalnak nagyobb számlát az utazni vágyók. Ugyanakkor a magyarok 71 százalékának nem telik hosszabb, legalább 5 napos nyaralásra.