A gyermekek online magánéletét sérti a TikTok az amerikai hatóságok panasza szerint.
Mi történt?
Az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága panaszt terjesztett fel az Igazságügyi Minisztériumhoz a TikTok és a kínai anyacége, a ByteDance ellen. Állításuk szerint a cég megsérti a 13 év alatti gyermekek online magánéletének védelméről szóló törvényt azzal, hogy adatokat gyűjt róluk.
TikTok szóvivője a BBC News-nak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy csalódottak a döntés miatt, és nem ért egyet a vádakkal. Szerintük a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság “peres eljárást folytat, ahelyett továbbra is együttműködnének”. Állításuk szerint több mint egy éve dolgoznak közösen a bizottsággal, hogy kezeljék az aggályokat.
Be fogják-e tiltani a Tiktokot?
A mostani bejelentés tovább növeli a TikTokra nehezedő nyomást az Egyesült Államokban. Áprilisban Joe Biden elnök aláírt egy törvényjavaslatot, amely legfeljebb egy évet adott a ByteDance-nek az alkalmazás eladására, ellenkező esetben betiltják az országban.
Erre a törvényre azért volt szükség, mert az Egyesült Államok gyanúja szerint a TikTok megoszthatja a felhasználói adatokat a kínai hatóságokkal. A határidő 2025-ben jár le, az után, hogy a 2024-es elnökválasztás győztese hivatalba lép.
Miért ennyire fontos a TikTok?
Az applikációnak csak az Egyesült Államokban 170 millió felhasználója van, ráadásul túlnyomó többségben fiatalok, akiknek ez a csatorna a legfőbb tájékozódási forrása.
Ahogyan korábban amerikai kampányok a Facebookon dőltek el, most már igen valószínű, hogy a TikTok lesz a választások szempontjából legfontosabb platform. A TikTok szerint az elfogadott törvény rendkívül súlyos beleszólás a szólásszabadság jogába.