Budapesten hajnalig izgulhattunk, ki lesz a győztes főpolgármester-jelölt a 2024-es helyi és nemzetiségi önkormányzati választásokon. Végül Karácsony Gergely újrázik, de tarthatnak-e újraszámlálást a pár száz voksnyi különbség miatt?
Mi történt? Az európai parlamenti választások mellett önkormányzati választásokat is tartottak június 9-én. Este 7-kor zártak az urnák, majd voltak helyek, ahol csak a késő esti órákban, vagy akár késő éjjel derült ki, hogy ki nyert, a legizgalmasabb egyértelműen a főpolgármesterjelöltek, Vitézy Dávid és Karácsony Gergely versenye volt.
Mi következik ebből? A lényeg pontokba szedve.
- A többórás szavazatszámlálás alatt késő éjjelig Vitézy vezetett, nominálisan mindig csak pár ezer szavazattal, majd egytized százalékpontra csökkent az előnye, végül Karácsony fordított és 47,53–47,49 százalékos arányban, 324 szavazatos előnnyel (371 466–371 142) meg is tartotta a főpolgármesteri címet. Szokatlanul magas volt az érvénytelen szavazatok száma (24 595), ez persze nem csoda, ha a három fő jelölt közül az egyik az utolsó pillanatban lép (vagy léptetik őt) vissza, erről később.
- A fővárosi közgyűlés egyértelmű nyertese a Magyar Péter-féle Tisza Párt lett, ahogyan az EP-választásokon is. A közgyűlésbe ők is és a Fidesz is 10–10 képviselőt delegálhatnak a listás eredmények alapján (továbbá: a DK-MSZP-Párbeszéd 7, a Kutyapárt 3, a Vitézy Dáviddal Budapestért-LMP–Zöldek lista pedig 3 képviselőt).
- A választási rendszer változtatásával a Fidesznek sikerült teljesen felkavarnia és megnehezítenie a fővárosi közgyűlés működését. „Olyan – téttel bíró – taktikázások várhatók, amelyekre nagyon régen volt példa idehaza” – írta erről Török Gábor politikai elemző.
- Nehéz megjósolni, hogy itt, a közgyűlésben milyen koalíciók születhetnek a jövőben, pláne nehéz megjósolni a Tisza fővárosi stratégiáját. Magyar Péter kommunikációja egyelőre annyi, hogy semelyik főpolgármester-jelöltből sem kér, vasárnap még a főpolgármesteri szavazólapot se kérte ki.
- Ami a budapesti kerületeket illeti, a Fidesz kettőt veszített (XII., Csepel), egyet pedig nyert (I.) – a XII. kerületet a kutyapártos társelnök, Kovács Gergely nyerte, méghozzá egy olyan kerületben, ami a turulszobros botrányig és Pokorni Zoltán visszavonulásáig fideszes fellegvárnak számított.
- 2019-ben 15 megyei jogú várost nyert a Fidesz, idén 16-ot (öt ébbel ezelőtthöz képest három várost bukott, négyet nyert). Győrben különösen szoros volt a verseny, végül az ellenzéki Pintér Bence hajszállal nyert (31,15 százalék) a fideszes Dézsi Csaba (30,40 százalék) és a visszatérő Borkai Zsolt (27,02 százalék) előtt.
Előzmények. A fideszes jelölt, Szentkirályi Alexandra visszalép(tet)ésével három (azon belül is két érdemi) jelöltje maradt a főpolgármester-választásnak: a Fidesz és az LMP által támogatott Vitézy Dávid és a mostani főpolgármester, az MSZP-DK-Párbeszéd színekben induló Karácsony Gergely (valamint a Mi Hazánk-os Grundtner András, aki 4,98 százalékkal zárt).
- Orbán Viktor kormányfő nem mondta ki a nevét, de egyértelműen jelezte, hogy a volt államtitkárt, Vitézyt támogatja és hogy rá is fog szavazni felesége, lányai és Szentkirályi tanácsa alapján.
- A felek a kampány alatt végig tagadták, hogy erről és a visszaléptetésről egymással is egyeztettek volna, ettől még Vitézy egyértelműen a Fidesz támogatását élvezheti, utóbbi pedig a Karácsonnyal szembeni alternatívaként tekint rá.
- A kormánypárt a napokban győzelemként keretezte, hogy Vitézy javára került ki a versenyből a papíron valós kormánypárti főpolgármester-jelölt, Szentkirályi, aki a NER harmadik beáldozott női élvonalbeli politikusának tekinthető a kegyelmi ügy óta.
Hogyan tovább? A fő kérdés, hogy lesz-e újraszámlálás a főpolgármesteri választáson. Vitézy szerint a szűk különbség miatt elkerülhetetlen lesz, ő nem is hirdetett volna az éjjel nyertest.
- A 444 emlékeztet rá, hogy nincs itthon olyan választási törvény, ami szerint akár csak egyetlen szavazatnyi különbséggel automatikusan újra kellene számolni a voksokat, így Vitézy érvelése nem helytálló.
- Persze, fellebbezni lehet, de újraszámlálásra csak akkor kerülhet sor – akkor viszont kötelező – ha a fellebbezés elbírálása a szavazatok újraszámlálása nélkül nem lehetséges, idézik a TASZ-t.
Borítókép: Karácsony Gergely főpolgármester, a Párbeszéd-Zöldek-DK-MSZP főpolgármester-jelöltje beszédet mond az önkormányzati választási eredményváró rendezvényén a budapesti Városháza parkban 2024. június 10-én.