Az Európai Unió soros elnöki tisztségétől hamarosan búcsúzó Belgium arra kéri a tagállamok kormányait, hogy fosszák meg vétójogától Orbán Viktort.
Mi történt? Az Európai Unió soros elnöki tisztségétől hamarosan búcsúzó Belgium rendkívüli lépést tett – írja a Politico, és arra ösztönzi az EU kormányait, hogy fontolják meg a jövő hónapban stafétát átvevő Magyarország szavazati jogától való megfosztását. „Egy olyan Európánk van, amely nehezen halad előre, és sajnos néhány állam – különösen az egyik állam – egyre inkább blokkoló és vétós hozzáállást alkalmaz” – mondta Hadja Lahbib belga külügyminiszter, aki támogatta az EU hetes cikke szerinti eljárás előmozdítását Budapest ellen. A politikus azt mondta:
Úgy gondolom, hogy bátornak kell lennünk a döntésekhez: menjünk a 7. cikk végére, és aktiváljuk a 7. cikket egészen a végéig, amely előírja a vétójog végét. Ez az igazság pillanata. Vagy vállaljuk a felelősségünket – amihez politikai bátorság és akaraterő kell –, vagy olyan mechanizmusokat építünk be, amelyek nem működnek. És hát választanunk kell. Ha végig megyünk ezzel a mechanizmussal, működnie kell. Ha nem működik, meg kell reformálni. Ez az Európai Unió jövője.
Miről van szó pontosan? Az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikke szerinti eljárást az Amszterdami Szerződés vezette be 1997-ben. A 7. cikk (1) bekezdése szerint a Tanács megállapíthatja, hogy egy tagállam esetében fenn áll az EU-s értékek megsértésének egyértelmű kockázata és konkrét ajánlásokat fogalmazhat meg a tagállam számára, hogy megelőzze az alapértékek tényleges megsértését. A cikkelyt a tagállamok egyharmada, vagy az Európai Parlament vagy a Bizottság aktiválhatja. Miután Brüsszel a múlt hónapban ejtett egy hasonló ügyet Lengyelország ellen, Magyarország az egyetlen EU-ország, amelyre ilyen típusú szankciókkal néz szembe. Az Orbán-kormánnyal kapcsolatos eljárás azonban megrekedt, és amennyiben júniusban semmiféle döntés nem születik az ügyben, biztosra vehető, hogy további fél évig nem is történik majd semmi.
Miért érdekes ez most? Magyarország júliusban veszi át az Európai Unió soros elnöki tisztét, így Budapest hat hónapra nagyobb hatáskört kap az EU napirendjének és prioritásainak meghatározására. A Politico kiemelte, hogy ez annak ellenére történik így, hogy Orbán Viktor miniszterelnök továbbra is fontos ügyekben akadályozza az uniós döntéshozatalt Ukrajna katonai támogatásától kezdve az Oroszország elleni szankciókon át egészen Kijev európai integrációjáig.