Hónapok óta csöpögtette az infókat az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) arról, hogy megédesítik a pár éve igen népszerű egyik állampapír feltételeit, a héten megtörtént a bejelentés. Mivel ezzel tűnik véglegesnek az, hogy mit kínálnak lakossági állampapírként, érdemes átfutni, hogy beleszólhat-e a legjobbak versenyébe a ráncfelvarráson átesett MÁP Plusz. Ács világa.
Ez a papír volt az, amely öt éve indult, ötéves futamidejű, az első sorozatok tehát most járnak le. De aki megtartotta lejáratig, elég sok pénzt dobott ki az ablakon. A MÁP Plusz ugyanis egy darabig (alacsony infláció mellett) valóban a legjobb választás volt, de aztán 2022 őszétől az volt a racionális döntés, hogy azonnal ki kell hajítani az ablakon és át kell pattanni az inflációkövető Prémium Állampapírba (PMÁP) – erről sokszor írtunk.
A MÁP Plusz ugyanis 5 éves futamidejű, fix kamatozású, aki az eddig árult szériából vett és öt évig végig megtartja, 4,95 százalékos éves hozamok tehet zsebre, ez pedig eltörpül a mellett, amit akkor kapunk, ha átugrottunk a PMÁP-ba akkor, amikor az lereagálta az infláció elszállását.
Felszabaduló pénzek
A szuperállampapírnak kikiáltott konstrukció tehát vaskos negatív reálhozamot adott annak, aki kitartott mellette, igazából az a furcsa, hogy miért csak most kap frissítést. Talán épp azért, mert meglepően sokan kitartottak mellette, ami ajándék volt az államnak.
Mostantól viszont kezdenek lejárni az első sorozatok és az ezekből felszabaduló pénzeket nem szeretnék, ha máshova mennének.
Az új feltételek szerint az első évre 6,25 százalékos a kamat, utána minden következő évre 0,25 százazélponttal magasabb, vagyis az ötödik évre 7,25. Az átlagos éves kamat 6,73 százalék. Mivel az első év 6,25 százaléka magasabb, mint amit most az Egyéves Állampapír ad (6 százalék), ezt ki is vezetik a kínálatból.
Amúgy ez a 6 százalék eddig is versenyképtelen volt, mert a hosszabb futamidejű papírok eladásával jobb a matek.
A PMÁP biztosan magasabb kamatot ad, a Bónusz pedig szinte biztosan még magasabbat, csakhogy ezeknél a visszaváltási díj mértékét kockázatnak tarthatják a befektetők, noha ezerszer megígérte az ÁKK, hogy nem fog változni. Tehát az Egyéves papír egész jól szerepelt az eladási listán annak ellenére, hogy alacsony kamatot kínált, volt nála jobb opció.
Nem a kamat hoz lázba
De vissza a lényeghez, a MÁP Pluszhoz. A papír új kamata nem kell hogy lázba hozza a befektetőket, nem ezzel keresi a népszerűséget, egyéb tulajdonságai lehetnek vonzóak. Számolgatni se nagyon kell, egész egyszerűen úgy árazzák, hogy még három évre is kissé alacsonyabb legyen a kamata, mint a Fix papírnak. A befektetőnek azt kell beáraznia, hogy
mennyire fontos neki a MÁP Plusz két különleges tulajdonsága.
Az egyik az, hogy évente egyszer, a kamatfizetést követő öt munkanapon ki lehet belőle szállni jutalék, vagy bármilyen egyéb költség nélkül. De ezen túl is bármikor visszaveszik a papírokat 99,5 százalékon, vagyis 0,5 százalék levonással, miközben a többi papír esetében nincs ingyenes időszak és eleve 1 teljes százalék a visszaváltási díj. Mindenkinek magának kell beáraznia, hogy ez mennyire fontos tényező, mindenesetre három éven belül még a magasabb visszaváltási díj mellett is magasabb a Fix papír hozama.
Csakhogy van a MÁP Plusznak még egy nagy előnye: ellentétben a többiekkel, automatikusan visszafekteti önmagába a kifizetett kamatot, a papír adott fél évre vonatkozó kamata mellett, nincs ezzel semmi dolgunk. A Fixnél, vagy Bónusznál viszont a befektető rendelkezik arról, hogy mi legyen a kamattal, ráadásul a kifizetéskor épp aktuális piaci kondíciók mellett. A MÁP Plusznál tehát a papír megvételekor tudjuk, hogy milyen kamaton és mennyi pörög vissza automatikusan, a többinél ez előre nem látható és nekünk kell gondoskodnunk a kamat újrabefektetéséről. Aki elfelejti, annak áll a pénze parlagon.
Hamar elfogyhat a kamatelőny
Ha oda is figyelünk a visszaforgatásra (pár mozdulat a webkincstárban) ha fél évente eltérő papírokba toljuk a kamatot, elég hamar sok kamatfizetési dátumunk lesz, amire folyamatosan figyelni kell. Ha elfelejtjük a visszaforgatást és nem kamatozik a pénzünk egy része, hamar elfogyhat az a kamatelőny, amivel a papírjaink büszkélkedhetnek a MÁP Plusz előtt.
Tehát nem a kamatozás a legfontosabb, ez másról szól: aki nem akar odafigyelni a folyamatos kamat-újrabefektetésekre, vagy fogalma sincs, hogy mikor adja majd el az állampapírjait és ezt olcsón, vagy díjmentesen szeretné, igazából nekik lehet jó választás a MÁP Plusz.