Orosz Gergely mellett Google-ös, eBaye-s és a Vintedes arcok is megfordulnak az idén tízéves budapesti Craft Conference színpadán. Varga Karcsival, a CraftHub CEO-jával beszélgettünk.
Ne lepődjünk meg, ha budapesti éjszakában bulizó informatikusokkal találkozunk a hét második felében.
„Tudás.”
– ha egy szóban kellene összefoglalni, ez a Craft Conference célja. Varga Károly (Karcsi) alapító-ügyvezető igazgató szerint erre van a legnagyobb szüksége a kelet-európai IT cégeknek és startupoknak: „hozzáértő és motivált fiatal szakembereink vannak, forrás is van, de hiba lenne azt gondolni, hogy ez a kettő elég a sikerhez.”
A startup ökoszisztéma fejlesztését Karcsi két alapítótársával, a Ustream-es Hodicska Gergely (a.k.a. Felhővel) és a Preziből ismert Baccifava Médeával 2020 óta viszi a CraftHub keretein belül, az első konferenciát tíz éve a Ustream és a Prezi szervezte Medeával és Felhővel az élen.
A 2014-ben gründolt eseménysorozat, 2020-ban a covid első évében elmaradt, ekkor érkezett meg a hackathonok világából a csapatba Karcsi, aki csavart egyet a dolgon.
Visszatekintve, a covid óriási lehetőség volt,
ugyanis esélyt nyújtott az alapítók számára, hogy befektetés nélkül szintet lépjenek és összerakják az azóta sikert sikerre halmozó a CraftHubot.
Az új csapat előbb online, majd hibrid konferenciákat kezdett el szervezni, ami a hagyományos eseményekhez képest sokkal rövidebb idő alatt, de a korábbinál jobb eredménnyel működött.
A covid után már csak fel kellett skálázni a bizniszt.
2024: 7 színpadon 84 előadó
Kétezer résztvevő. A szakmai tartalmakért továbbra is Felhő felel. A két nap alatt találkozhatunk
- a Google,
- a Microsoft,
- a Spotify,
- a Vinted,
- és az Ebay szakértőivel,
- de a keynote előadók között szerepel majd a világ egyik legolvasottabb tech hírlevelét író Orosz Gergely is.
A versenyszférában tevékenykedő speakerek mellett a tudományos élet alakjai is feltűnnek a konferencián, mint például Richard J. Wiseman, az University of Hertfordshire pszichológia professzora vagy a Harvardról ismert Matt Welsch.
Mik a fő témák?
A mesterséges intelligencia (AI) és a soft skillek. Ez a két pont a jelenleg zajló nagy technológiai változás kezdete és vége. Minden az AI-al kezdődik, ami „a közhiedelemmel ellentétben nem veszi el a programozók munkáját, csak átalakítja azt” – vallja Karcsi.
Ez az az átmenet, amire fel kell készülnie minden startuppernek, technológiai vezetőnek (CTO-nak) és minden programozónak.
Az AI egy eszköz, ami meggyorsítja a favágást. Így több időd marad a kreatív munkára, az értékteremtésre.
Egy ilyen környezetben felértékelődik az a tudás, ami eddig nem jellemezte a sztereotipikus programozót: csapatban fejlődni, tanulni, kreatívnak lenni.”
Így érkezünk meg a soft skillek világába, amit az idei konferencia a legaktuálisabb trendek szerint dolgoz majd fel.
Az előadások után pedig networking esemény várja a résztvevőket este 11 óráig, DJ szettel, dodzsemezéssel.
Nyugati színvonal, nyugati áron
Az esemény világszínvonalat kínál, ennek ára van: a kétnapos bulira a belépő 1190 euró, azaz közel 460 ezer forint.
Ezt költségoldalról a menő helyszín (Magyar Vasúttörténeti Park), az inflációs időszak, és az állami-önkormányzati szponzorok hiánya indokolja, kínálati oldalról pedig az, hogy az európai versenytársak (QCon, LeadDev) hasonló fellépői gárda mellett ennél jóval magasabb áron dolgoznak.
A teljes mértékben angol nyelven zajló konferenciára külföldről nagyjából a résztvevők 35%-a érkezik. Az esemény keletről és nyugatról is erősen vonzza a közönséget, a kolozsvári IT közeg például nagy piac, számukra, mint a legközelebbi high-end IT konferencia jelenik meg a Craft, a nyugati cégeknek pedig az árelőny az, ami inkább számít.
„Tavaly volt olyan nyugati IT cég, aminek a csapatépítős hétvégéjének a részét képezte a Craft, nekik a budapesti hotelek és az itt tartózkodás árai is fontosak lehettek” – meséli Karcsi.
Annak ellenére, hogy a részvétel összességében nem egy olcsó mulatság, nem cél, hogy a konferencia tudásanyaga korlátozva legyen, erre a szervezők külön figyeltek:
- online 80%-os,
- diákként 90%-os,
- míg női és férfi kollégák esetében, ha együtt jelentkeznek, egyiküknek szintén 90%-os kedvezmény jár.
Nem véletlen a helyszín
A konferencia a Magyar Vasúttörténeti Parkban kerül megrendezésre, Karcsi szerint egy szimbolikus helyen.
„Az ipari forradalom szellemiségét szeretnénk követni és tudatosítani, hogy mi egy nagyon hasonló fordulópont, a technológiai forradalom része vagyunk.”
A nagy zöldfelület és az egyszerű kijutás volt a kiválasztás két legfontosabb szempontja, amit a szervezők egy a MÁV-val kötött deal keretében oldottak meg: a konferencia alatt lesznek vonatok, amik a Nyugatiból indulva megállnak a Vasúttörténeti Parknál, így a körúttól mindösszesen 8 perc alatt a helyszínen lehetünk.
Orosz Gergelyről készült cikkünk itt olvasható, míg az idei 30/30-as évfolyamot itt tudod végigböngészni.