Mutatunk néhány olyan televíziót, amelyeket sportközvetítésekre tenyésztettek. Szuperinnovatív és olcsó, OLED és LCD modellek is kerültek válogatásunkba.
Jön a foci Eb és az olimpia, két olyan esemény, ami hagyományosan odaszögezi a világot, és így magyarokat is a képernyők elé. Nem csoda, hogy sokan az ilyen nagyszabású sportrendezvények elé időzítik az új televíziók beszerzését.
Tisztában vannak ezzel a gyártók és forgalmazók is, úgyhogy ilyenkor kőkemény akciókkal bombázzák a vásárlókat. Utóbbiaknak viszont nincs könnyű dolguk, hiszen a választék óriási, és ember elvész a gigantikus termékóceánban. Ebből az örvényből segítünk most kiemelkedni, hiszen öt olyan terméket mutatunk be, amelyet mi is kipróbáltunk, és amelyek a tapasztalataink szerint korrektül vagy akár egészen kiválóan beválhatnak a sportközvetítések során.
A válogatás során ezúttal is az volt az egyik cél, hogy minél szélesebb szegmenst fedjünk le. Magyarán szerepeljenek olcsó, középkategóriás és drága, szuper-innovatív modellek egyaránt a kínálatban.
Mi kell a sporthoz?
Sportközvetítésekhez, meccsekhez létfontosságú a jó mozgásvisszaadás. Azaz, hogy a képfeldolgozó processzor és a kijelző úgy dolgozzon össze, hogy a néző ne vagy csak minimális mértékben érzékeljen szaggatást, akadást, elmosódottságot vagy szellemképesedést. Ez utóbbi talán a legidegesítőbb effekt, hiszen például focinál előfordulhat, hogy egyszerre két labda jelenik meg egymás félig-meddig lefedve.
Természetesen emellett szintén fontos a megfelelő kontrasztosság, színpontosság és fényerő, pláne ha valaki egy napfényes szobában, kevéssé ideális körülmények között kapcsolná be a készüléket, ami az olimpia során azért gyakran megesik.
A 8K felbontás a sportközvetítéseknél annyira nem lényeges, hiszen úgysem közvetítenek semmit ilyen extrémen nagy felbontásban. Így az összes általunk kiválasztott készülék 4K-s, ami ugyanakkor még igen részletes és éles képet szavatol. A hangminőség is jelentőséggel bír, hiszen sokat dobhat az élményen, ha megdörrennek a szurkolók a nappaliban, a bíró a fülünkbe sípol vagy a labda úgy puffan, mint élőben.
A csúcs: Samsung S95D
A Samsung S95D jelenleg a világ egyik legjobb televíziója, amely a sportközvetítések során is kiválóan teljesít. Megkapta a cég legnagyobb tudású, mesterséges intelligenciával kitömött képprocesszorát, ami egy csomó képjavító algoritmust tartalmaz.
Emellett a jelenlegi legfejlettebb QD-OLED technológiára épül, és ennek köszönhetően a színei igen erőteljesek, és a nagy dinamikatartományú tartalmak (HDR) esetén is remekel. A kontrasztossága párját ritkító, a fényereje pedig elég nagy ahhoz, hogy egy napfényes szobában is jól látható maradjon a kép.
És itt kell megemlíteni, hogy az OLED tévék között teljesen egyedülálló módon matt kijelzőt kapott, azaz nem tükröződik, nem csillan vissza, ami komoly előny.
Másodpercenként 144 képkocka megjelenítését biztosítja, azaz 144 Hz-es. Ennek és a már említett AI chipnek hála a mozgások visszaadása hibátlan. Én konkrétan semmilyen hibát, még apró szaggatást vagy akadást sem tapasztaltam a kipróbálása során. Néztem rajta amerikai focit, hokit, labdarúgást, Forma 1-et, hagyományos filmeket és minden szuper volt, és még a játékokhoz is remek választás.
Az pedig a hab a tortán, hogy kiválóan szól a 4.2.2 csatornás, tehát beépített mélynyomókat (!) is tartalmazó audió rendszere a magasba is ontja magából a hangokat.
A Samsung S95D tényleg egy kiváló tévé, nem lehet vele hibázni. A 165 centiméteres, azaz 65 colos változata ugyanakkor 899 000 forintot kóstál. Ez már azért távolról is egy jól látható összeg, viszont a tudását elnézve ennyit bőven-bőven megér.
A belépő OLED: LG B4
Idén több gyártó beemelte kínálatába a kisebb tudású OLED televíziókat is, amelyeknek egyik tipikus képviselője az LG B4. Ennek 55 colos (139 cm) képátlóval bíró változata 640 000 forintba kerül, és ezért a pénzért az ember gyönyörű színeket, 4K felbontást és szuper kontrasztot kap. Viszont a fényereje nem olyan jó, így napsütötte szobában már bajba kerülhet, és a képernyő is tükröződik.
Már ott tartunk, hogy a belépő szintű OLED tévék is 120 Hz-esek, azaz másodpercenként 120 teljes képkockát képesek a kijelzőjükre varázsolni. A mozgások kezelése hibátlan, az esetleges kisebb döccenéseket a saját fejlesztésű képfeldolgozó chip kiválóan korrigálja a különféle erre szolgáló funkciók aktiválása után. A megszólalásában ugyanakkor ez a televízió nem kínál extrákat, hiszen beépített mélynyomóval nem bír, de hangereje azért így is kellően nagy.
TV fényglóriával: Philips The One
A Philips rendelkezik egy olyan különleges technológiával, amely képes kiemelni a tévéiket az óriási választékból. Ez pedig az Ambilight, amely a hátlapra szerelt LED-ek segítségével képes a készülékház körül ultralátványos, állandóan változó fénygömböt varázsolni.
A cég kínál olyan LCD televíziót is, amely megkapta ezt a szolgáltatást. Ez pedig a Philips The One, annak is a PUS8815 típusú változata. Ez ugyanis 120 Hz-es kijelzőt kapott, ami az alapja a megfelelő mozgásmegjelenítésnek. Az alkalmazott folyadékkristályos eljárás miatt a képe nem olyan szép, mint az OLED televízióké, viszont az árán is meglátszik, mert 55 colos képméretnél már 260 000 forintért hazavihető.
Az említett fényglória sokat dob rajta, értelemszerűen sötétben, és a sportközvetítések esetében óriási hozzáadott értéket jelenthet. Négy darab, egyenként 10 wattos hangszórót is kapott, ami az átlagnál nagyobb teljesítményt jelent, és így jobban szól, mint a legtöbb mai tévé.
QLED tv sportra tervezve: Sharp FQ5
A Sharp előrukkolt egy olyan kvantumpontos, azaz QLED LCD televízióval, amelynél kiemelt hangsúlyt fektettek a lehető legjobb mozgásmegjelenítésre. A Sharp FQ5 emiatt 144 Hz-es panelt kapott, azaz másodpercenként 144 képkocka megjelenítésére képes, ami a QLED-tévé szegmensben extrém ritkaságnak számít.
A képalkotási eljárásból fakadóan a színek kifejezetten markánsak, erőteljesek, ami értelemszerűen a sportműsoroknak nagyon jól áll. A kontraszt szemre nagyon rendben van, és a fényerő is megfelelő, bár ez utóbbi téren kiemelkedőnek azért nem neveznénk ezt a modellt.
További különlegessége ugyanakkor, hogy az audió-specialista Harman Kardon cég által tervezett hangszórókat nem a készülékházba dugták, hanem a képernyő alatt helyezték el, direkt a nézők felé irányítva. Ennek köszönhetően pedig lényegesen jobb a megszólalása, mint, amit általában a tévéktől kapunk. Nemcsak hangosabb, hanem dinamikusabb, organikusabb is a hangzás.
A Sharp FQ5 tudásában ellép a legtöbb mai QLED tévétől, de ez az árán annyira nem is látszik meg, hiszen például az 50 colos, azaz 127 centiméteres képátlójú verzióért 245 000 forintot kell letenni az asztalra.
Az olcsó: Strong UF8
Mindenképp szerettünk volna egy, a mai mezőnyben olcsónak számító, ám azért még élvezhető, korrekt képet produkáló modellt is beemelni a választásba. A Strong UF8 pedig pont egy ilyen készülék. A meglepően király dizájnnal bíró tévé távol van a tökéletestől, hiszen elég lassú, a fényereje lehetne jobb, és a 20 wattos beépített hangrendszere is elég steril megszólalást produkál.
Viszont a kontrasztja kiváló, a színei egész szépek, és a mozgásmegjelenítés során csak kisebb, nem túl zavaró hibákba lehet belefutni. Csodák nincsenek, 150 000 forintért ennél jobbat nem nagyon lehet kapni 50 collos méretben, de rosszabbat azért igen.