Több mint 800 millió eurót adózott tavaly az OTP és további hat nyugati bank Oroszországban, ez négyszer akkora, mint az ukrajnai invázió előtti időszak átlagos összege.
Mi történt? Az ukrajnai invázió előtti időszakhoz képest megtriplázta a nyereségét 2023-ban hét nagy nyugati bank, köztük az OTP Oroszországban, emiatt pedig négyszer annyi adót fizettek Moszkvának, mint 2021-ben – írja a Financial Times nyomán a hvg.hu.
Ezek a bankok tavaly együtt több mint hárommilliárd eurós nyereségről jelentettek. A profitok megugrása a Moszkvának fizetett adó megugrásával járt együtt, mely összeg a 2021-es 200 millió euróról tavaly több mint 800 millió euróra emelkedett.
Melyik bankokról van szó? A hét nagy bank között ott van az OTP Bank mellett a Raiffeisen Bank International, a UniCredit, az ING, a Commerzbank, a Deutsche Bank és az Intesa Sanpaolo. Ez a nagy nyugati pénzintézetek azon mezőnye, melyek Ukrajna lerohanása után ugyan megígérték, hogy minimalizálják oroszországi működésüket, tavaly együtt megtriplázódott nyereségről jelentettek.
Van rangsor is? Hányadik az OTP? Van, és a harmadik legnagyobb profit volt az OTP-é.
- A legnagyobb adózó az osztrák Raiffeisen volt, akik 1,8 milliárd eurós profitot hoztak össze, és 464 millió eurót fizettek be.
- A UniCredit 658 millió euró nyereséget termelt, 154 millió eurót adózott.
- A listán harmadik OTP Bank a 2021-es 128 millió euróról 338 millió euróra növelte oroszországi profitját, a befizetett adója pedig 26-ról 90 millió euróra nőtt.
OTP-t illeti, az orosz költségvetésbe 2023-ban befizetett adójuk mintegy 20 százaléka osztalékadó volt. A bank közlése szerint pénzeszközeinek nagy része oroszországi betétszámlákon rekedt.
Honnan van ez a plusz nyereség? A nyugati pénzintézetek megnövekedett nyeresége nemcsak az emelkedő kamatkörnyezetből származik, hanem az orosz bankokkal szembeni szankciókból is ered, melyek utóbbiakat kizárták a Swift nemzetközi fizetési-üzenetküldő rendszerből. Ezzel a nyugati bankok megkerülhetetlenné váltak Moszkva és a Nyugat között.