Kitörve a sportkiegészítők univerzumából egyre népszerűbbé válnak az okoskarkötők. De miért érdemes ilyen eszközt választani egy okos óra helyett, és mi az, amire biztosan nem jó?
Amikor évekkel ezelőtt felbukkantak az első úgynevezett okos karkötők az egyre népszerűbbé váló okosórák leágazásaként, sokan csak legyintgettek, mondván, hogy ez csak egy újabb zsákutca a gigantikus technológiai labirintusban. Mára kiderült, hogy a kétkedőknek nem lett igaza, hiszen a termékcsalád túlélte az első nagy felbuzdulást, és nagyon úgy tűnik, hogy hosszabb távon is lehet létjogosultsága.
Egyre több cég ugrott rá erre a vonalra, és a specialisták mellett olyan óriások is látnak fantáziát a szegmensben, mint az egyébként az okosórákra is nagy hangsúlyt fektető Xiaomi vagy a Samsung. Ez utóbbi a közelmúltba frissítette kínálatát egy vadonatúj készülékkel, amely a Fit 3 névre hallgat.
Ez a modell pedig remekül megmutatja, hol tartanak ma az okos karkötők, mit várhatunk egy innovatív eszköztől, és miben térnek el a nagyobb rokonaiktól, azaz az okosóráktól.
Mi az okoskarkötő?
Az okoskarkötő a viselhető, egészen pontosan a csuklóra szánt, elektronikus készülékek gigászi famíliájába tartozik. Az első darabokat alapvetően kedvező árú sport kiegészítőnek szánták, erre tervezték, ami látszódott a kialakításukon, és az alapok mára sem változtak meg.
A Samsung Fit 3 ezt kiválóan tükrözi, hiszen kisebb, könnyebb, és a megjelenése funkcionális. Nem annyira dizájnos, mint a vállalat okosórái, amelyeknél hagyományosan kiemelt figyelmet fordítanak a formatervezésre, és akár státusszimbólumként is megállják a helyüket.
A Fit 3-ról pedig sok mindent lehet elmondani, de ezt nem igazán. A képernyő körül hiányzik a hasznos forgatható gyűrű, a lünetta, amely elegáns és kényelmes, viszont a gyártási költségeket biztos megdobta volna.
Ha már a kijelző szóba került, akkor azt érdemes megemlíteni, hogy
a lehető legjobb képminőséget produkáló OLED képalkotási technológia mostanra ebben a termékkategóriában is megjelent.
Arról saját szememmel győződtem meg, hogy a felbontás sokat javult, és ennek köszönhetően már látványos, színes számlapok megjelenítésére is van mód. Viszont mozgóképek visszaadása nem igazán támogatott, de ennek a kisebb képméret miatt nem is lenne sok értelme. Magyarul videók nézegetésére ezek az eszközök nem alkalmasak.
Mire jó?
Az aktivitás mérésre szolgáló funkciók minden mai okoskarkötőnél kiemelt szerepet játszanak és nincs ez másként a Fit 3 esetében sem.
A masina rendelkezik különféle beépített szenzorokkal, amelyek vizsgálják a lépésszámot, a sebességet, a gyorsulás mértékét, és az algoritmus ezen adatok birtokában tud következtetni a megtett távolságra.
Viszont az előfordulhat, hogy a kiszámolt érték nem lesz pontos, hiszen ehhez műholdas alapú helymeghatározásra lenne szükség, az erre szolgáló modul azonban az óráktól eltérően az okos karkötőkből jellemzően hiányzik.
Ennek alapvetően hely- és költségtakarékossági okai vannak. Viszont ez nem jelenti azt, hogy a GPS-ről teljesen le kellene mondani, hiszen egy telefonnal párosítva, az onnan származó információkra alapozva pontos adatokat kaphatunk.
Hasonló a helyzet a komplexebb fiziológiai vizsgálatokkal is: amíg a Samsung jobb okosórái már képesek például a vérnyomás vagy testösszetétel mérésére, addig itt be kell érni a pulzussal. Igaz, ez utóbbira építve a készülék képes monitorozni a stressz-szintet, valamint az alvás minőségét is, ami remek kis plusz szolgáltatás.
Extra szolgáltatások?
Ma már rengeteg olyan okosóra van, amin lehet üzeneteket írni, weboldalakat betölteni, élő tv adásokat nézni, vagy helyettesíthetik a navigációs berendezést, illetve a pénztárcát is. Azonban ezekről az extrákról a karkötők esetében le kell mondani az esetek 99 százalékában. És ugyanezt mondhatjuk el az eSIM támogatásról, ami miatt az órákkal ellentétben a karkötők teljes értékűen csak akkor használhatóak, ha van telefon a közelükben.
Ennyi is elég
Egy mai menőbb okoskarkötő is tehát csupán a jobb okosórák egyszerűsített változatának tűnik. Viszont mindez az árán is meglátszik, hiszen például a nálunk járt Samsung Fit 3 már nagyjából 20 000 forintért megvehető.
De az is tény, hogy sokaknak egyszerűen nincs is szükségük arra, hogy a viselhető eszköz különösebben sokoldalú legyen.
Én például nagyobb kínzást el se tudok képzelni, minthogy a csuklón hordott képernyő virtuális klaviatúráján kelljen megírni egy levelet, és azon videózgatni sem egy kimondott öröm, legalábbis egy telefonhoz képest.
Ráadásul a kisebb kijelző és teljesítmény miatt az üzemidő is általában jóval nagyobb, mint amit az okos óráktól megszokhattunk.
Az igaz, hogy a dizájn terén unalmas, és elegánsnak nem nevezhetjük az okos karkötőket. Viszont a sportolásnál még hasznosabb is lehet az ezzel járó kisebb tömeg és a laposabb készülékház.
Tehát röviden: aki egy egyszerű, de hasznos sportfunkciókkal megtámogatott, nagy üzemidejű viselhető eszközt keres, annak találták ki az okos karkötőket.
A nálam járt Samsung Fit 3 pedig egy teljesen korrekt darabnak bizonyult. Szupermenőnek vagy státusszimbólumnak hazugság lenne nevezni, de nem is ennek szánták, és amire kitalálták, arra bőven alkalmas.