Közérdekű adatigénylésből derült ki, hogy mire költi az önkormányzatok gazdasági függetlenségét felszámoló szolidaritási hozzájárulás összegét a magyar állam. Mint kiderült, nem csak az önkormányzatokra.
Mi történt? Kiterjeszti a szolidaritási hozzájárulást az Orbán-kormány, idén 124-gyel több önkormányzattól von el pénzt: tavaly 724 önkormányzattól vont el forrást a kabinet, idén már 848-tól – írta meg a Népszava.
Kontextus. A Pénzügyminisztérium már nem is tagadja, hogy az önkormányzatoktól beszedett szolidaritási hozzájárulást nem osztják vissza közvetlenül a szegény településeknek, hanem egyszerűen beöntik a az állami költségvetésbe, igaz, annak legalább az önkormányzati bugyrába – derül ki a tárca válaszából, amelyet Niedermüller Péter VII. kerületi polgármester által benyújtott közérdekű adatigénylésére küldött.
A szolidaritási adó az állam zsebének kitömése
„A szolidaritási adót eleve akkor vezették be, amikor az önkormányzatok a pandémia okozta válsággal küzdöttek. Az állam segítség helyett sarcolt. Elvonta az iparűzési adó felét, a gépjárműadót, a parkolási díjakat. Nem egy település esetén az elvont pénzek jóval meghaladták az állami normatíva összegét, ami egyet jelent a kivéreztetéssel.
Közben persze egyedi szimpátia alapján kaphattak kompenzációt is az önkormányzatok, ehhez csak «jó fideszesnek» kellett lenni. A szolidaritási adó bevezetése óta titkolja a kormány, hogy pontosan mire, és főleg milyen szempontrendszer alapján támogatja így a rászoruló önkormányzatokat. Senki sem tudja, hogy ez a pénz valóban a szegényebb települések támogatására megy vagy esetleg reptérvásárlásra vagy éppen a Vodafone megvételére.” – válaszolta a Népszava kérdésére Niedermüller Péter.
Majd hozzátette: „A parlamentben többen is próbálkoztak információt szerezni a témában, de a válaszadók rendre kibújtak alóla. A közérdekű adatigénylésnek azonban megvannak a maga szabályai, ami köti a válaszadót. Ebben bíztunk, és láthatóan nem fölöslegesen.”