Most már négyféle módon is kaphatnak kedvezményt vagy pénzvisszatérítést a kártyával vásárló ügyfelek egyre több hazai kereskedőnél, miközben készpénzes fizetéskor a négyből csak kétféle kedvezménnyel élhetnek. Egyre nehezebb érveket találni amellett, hogy miért készpénzzel fizessünk a bankkártya helyett.
(A szerző a BiztosDöntés.hu alapítója, pénzügyi szakértő. Korábbi írásai itt olvashatók.)
Ha valakinek a mobiltelefonján fut a bankja mobilalkalmazása, akkor egyre több banknál valószínű, hogy találkozhat olyan vásárlási kuponokkal, amiket a bankkártyás vásárlásai során felhasználhat.
Akár más bank bankkártyás ügyfeleihez képest, akár készpénzes fizetéshez képest viszonyított kedvezményekkel.
Minden banknál másképp hívják ezt a hűségprogramot, de majdnem ugyanúgy működnek. Egy biztos, a bankok ügyfelei csak jól járhatnak vele, mivel teljesen ingyen érhetők el.
Halmozhatók a kártyás vásárlási kedvezmények
A kuponos kedvezményeket még az OTP Bank kezdte 2010-ben OTP Kedvezményprogram néven. Aztán a sort a Raiffeisen Bank folytatta 2020-ban Raiffeisen Hűségprogram néven. Ezt követően viszont nagyon felgyorsultak az események, hiszen 2022-ben megjelent az Erste Moneyback program, 2023 novemberében a K&H visszapénz, míg 2024 februárjában a Kártya+ Kedvezményprogram az UniCredit Banktól.
Ezzel a legismertebb hazai bankok közül már csak négynek nincs ilyen kuponos programja, de ez a szám még tovább csökkenhet.
A kiskereskedelmi láncok által biztosított saját kedvezmények is megmaradnak, de a vásárlók ezentúl a mobilappjaikba is benézhetnek kedvezményekért. Főleg, hogy a két kedvezmény összeadódik, sőt, ha valakinek még hitelkártyája vagy vásárlói hűségkártyája is van, ezekre még további kedvezmények és visszatérítések járhatnak.
Ezzel olyan területen is jelentős verseny bontakozott ki a hazai bankok között, melyre korábban egyáltalán nem lehetett számítani.
A kuponos kedvezmények világa a bankkártyás fizetések során nem teljesen új jelenség, hiszen a bankok évtizedek óta kapcsolódnak a kártyás fizetési kedvezményekhez, de eddig ez csak a hitelkártyáknál volt elérhető. Az egykori Citibank kezdeményezésén túl gyakorlatilag nem volt ilyen próbálkozás a fizetési számlákhoz kapcsolódó betéti bankkártyákhoz tartósan kötve Magyarországon. Most viszont egymás után jönnek ki az ilyen újdonságok a hazai bankok fejlesztőlaborjaiból.
Ezek a kedvezményprogramok nagyon hasonlítanak egymásra. Bár a Raiffeisen Banknál előre kell vásárolni a kuponkedvezményért és ott egy kupon csak egyszer használható fel, de cserébe a kedvezmények magasabbak, mint a többi bank esetében.
A többi bank kuponos kedvezményprogramja viszont mind azonos abban, hogy a kuponok előre járnak, ingyenesek és aktiválni kell őket a bank mobilapplikációjában. OTP Banknál az internetbankban is lehet aktiválni a kuponokat. Az UniCredit Banknál egyes kuponok azonnali kedvezményt is biztosítanak. A többi esetben, illetve a többi banknál minden esetben nem a vásárláskor jár a kedvezmény, hanem később, a következő hónap elején, amikor a bank pénzben kifizeti a bankszámlára a visszajáró kedvezmény összegét.
A kuponokkal általában 5-10 százalékos kedvezmény érhető el a megadott kereskedőnél, de vannak ennél nagyobb összeget biztosító kedvezmények is.
Ezek általában 1-2 hónapig vehetők igénybe és egy kupon többször is felhasználható a kupon érvényességi idején belül. A kuponkedvezmény a folyószámlához kapcsolódó betéti és hitelkártyás vásárlásokra is jár.
A kedvezményt minimális vásárlási összeghez is kötheti a kereskedő, a visszatérítendő pénz pedig lehet korlátozott. Ezekkel a szabályokkal érdemes megismerkedni a kupon felhasználása előtt és persze nem szabad elfelejteni, hogy a kupont a használat előtt aktiválni kell, mert e nélkül nem érvényes. Aktiválni minden kupont viszont csak egyszer kell és egyszerre párhuzamosan több kupon is lehet érvényben.
Egy nagybevásárlás vagy nagyobb összegű vásárlás előtt mindenképpen érdemes benézni mostantól a banki mobilappba is. Főleg, hogy ezen a piacon további verseny várható.
Íme néhány példa a kuponkedvezményekre
OTP Bank Kedvezményprogram:
- Líra 10% kedvezmény 7 000 forint feletti vásárlásnál,
- Praktiker 2% kedvezmény,
- Marketworld 5%, 15% azonnali kedvezmény nem akciós termékekre,
- továbbá sok éttermi és szálláskedvezmény 2-3-5-10 százalék mértékben
Raiffeisen Hűségprogram:
- 30% Móra könyvkiadó,
- 2×25% kedvezmény 2 teljes árú jegyre a Cinema Cityben,
- Katedra Nyelviskola 10%
Erste Moneyback:
- Spar 3% 15 000 forint feletti vásárlásnál,
- Tesco online oldal 5%,
- Philips 35% kedvezmény egyes termékekre,
- Answear 20% kedvezmény egyes termékekre, minimum 2 termék vásárlásakor,
- 15% Donpepe.hu oldalon
K&H visszapénz: a cikk írásának időpontjában ajánlatok nem érhetők el.
UniCredit Kártya+:
- Spar: 10% 25 000 Ft feletti vásárláskor és 5% 15 000 Ft felett,
- Líra 7%,
- Aliexpress.com webáruház 3%,
- Humanic 5% 38 000 Ft-os vásárlás felett,
- Philips 35% egyes termékek árából,
- Booking.com 4%,
- Brendon webáruház 3%
(A fenti példák csak kiragadottak, és a teljes kínálat egy nagyon kis részét tartalmazzák csak.)
Nem csak olcsóbb, de biztonságosabb is a kártyás fizetés
A bankkártyás fizetés, amellett, hogy a készpénzesnél nagyobb vásárlási kedvezmények is elérhetők vele, sokkal biztonságosabb is egyben. A készpénz anonim, így elvesztése, ellopása esetén nincs mód a megmentésére, míg a bankkártya letiltható, így megmenthető a pénz elvesztés, ellopás esetén. A kártyás visszaélések során eltulajdonított pénzt is van esély visszakapni.
A bankkártyákat több banknál (Erste, Gránit, K&H, MBH, Raiffeisen, Revolut és UniCredit) blokkolni is lehet, amit a kártyabirtokos bármikor visszakapcsolhat. Ez egy ingyenes funkció, amely nem enged semmilyen terhelést a bankkártyán, amíg a kártyabirtokos blokkolva tartja azt. A kártyás költésekhez napi limit is köthető és szabadon állítható ma már a mobilappal, minden hazai banknál, akár útközben is.
A bankkártyás vásárlás minden banknál korlátlanul ingyenes. Ha pedig valaki NFC szabványú, fizetésre alkalmas okosórával rendelkezik, az anélkül fizethet vele, hogy elő kéne vennie a pénztárcáját vagy a mobiltelefonját a fizetéskor.
Készpénzfelvétellel kapcsolatos kedvezmények
Ha valaki a fentiek ellenére mégis készpénzhez szeretne jutni a bankszámlájáról, annak a törvény személyenként egy bankszámlán havi 2 alkalom, de összesen legfeljebb havi 150 000 forint erejéig teljesen ingyen biztosítja a készpénzfelvételt forintban, bármely hazai ATM-ből.
Arra azért figyelni kell, hogy se a havi 2 alkalmat, se a havi 150 000 forintot együttesen ne lépje túl a pénzfelvétel, mert akkor már az ingyenesnek gondolt tranzakció is bizony sok pénzbe kerülhet. Figyelni kell arra is, hogy a tranzakció bankszámlán történő elkönyvelése se csússzon át a következő hónapra, mert az már a következő havi keretet fogyasztja.
Ezek mellett a MagNet Banknál nyilatkozat nélkül is érvényes a 150 000 forintos ingyenes készpénzfelvétel. Ez azt jelenti, hogy ha valakinek egy másik bankszámlája mellett magnetes bankszámlája is van és a másik bankszámlára kéri a törvényi kedvezményt, akkor a két banknál együttesen megduplázhatja az ingyenes keretet. Szintén megtoldható az ingyenes keret havi 75 000 forinttal a Revolut bankkártyájával. Így összesen akár havi 375 000 forintig is kitolható az ingyenes ATM készpénzfelvétel.
A Gránit Bank kibocsát egy 19 800 forintos éves díjú Gránit Platinum Mastercard bankkártyát, amely minden hónapban belföldön összesen 4 darab ingyenes készpénzfelvételt nyújt összegkorlát nélkül. Az éves díjat 12 hónapra elosztva könnyen kiszámolható, hogy akinek gyakran van szüksége készpénzre (akár kis összegekben is), az havi 4 belföldi ATM készpénzfelvételt mennyiből tud kihozni.
Emellett az OTP Bank Smart számlacsomagja havi 2 vagy 5 saját ATM készpénzfelvételt biztosít kiegészítő díjcsomagban havi 555, illetve 949 forintos átalánydíjért.
Az Erste Bank pedig egy olyan korlátlan ATM készpénzfelvételi csomagot nyújt, amely csupán a pénzügyi tranzakciós illeték 0,6 százalékos díjáért biztosít korlátlan számú és összegű készpénzfelvételt bármely Erste ATM-ből itthon vagy külföldön. A csomag díja havi 938 forint.
A BiztosDöntés.hu adatai szerint 150 000 forint egyszeri felvétele az egyes bankoknál az alábbi díjba kerül a cikk írásának időpontjában, amennyiben a havi törvényi 150 000 forintos ingyenes készpénzfelvétel nincs beállítva, vagy ez a keret már kimerült:
Gergely Péter,
pénzügyi szakértő, BiztosDöntés.hu