A Vsquare egy, a folyamatra rálátó osztrák forrása szerint a magyar kormány támogatásával egy orosz milliárdos család is bejelentkezett a magyar Sparért.
Mi történt? A VSquare tényfeltáró központ hírleve arról ír, hogy több mint egy évvel ezelőtt egy Magyarországon élő orosz oligarchacsalád képviselői megkeresték a Spart az Orbán-kormány által támogatott ajánlatukkal – de elutasították őket. A Rahimkulov családról van szó, de a lap tudni véli, hogy a Spar magyar leánycégébe Tiborcz István, Orbán Viktor kormányfő milliárdos veje is beszállt volna. A lap forrásai szerint róla beszélt Hans Reisch Spar-vezér egy korábbi osztrák lapinterjúban, amikor őszintén nyilatkozott arról, hogyan próbál a magyar politikai-gazdasági elit befolyást szerezni a cégben.
Mi ez az egész a Sparral? Hans Reisch, az osztrák Spar-csoport vezérigazgatója március közepén azt mondta a Lebensmittel Zeitung élelmiszer-ipari szaklapnak, hogy vagyont vonnak ki Magyarországról, átszervezik a magyarországi működést, így védve a céget, mint fogalmazott, Orbán Viktor „karmaitól”, avagy az oligarcháktól. Reisch arról beszélt, hogy Orbán már megkörnyékezte a láncot azzal, engedjék meg rokonának, hogy befektessenek a magyar leányvállalatba. A céget azóta Lázár János nyíltan megfenyegette.
Kontextus. A kormány a stratégiai szektorokban szeretne magyar többségi tulajdont kialakítani. Ez sikerült a médiában vagy a bankszektorban (itt attól is függ, milyen mutatószámot nézünk, persze), de a kiskereskedelembe már sokszor beletört a kormány bicskája.
Az eddig legjelentősebb üzlet a magyar Auchan felének megszerzése volt, oda – az amúgy Tiborczcal sokat üzletelő – Jellinek Dániel ingatlanmogul vásárolta be magát. A szektort minden büntetőadó és korlátozó intézkedés ellenére leuralták a német diszkontláncok, a Spar jövedelmezősége pedig ugyan sokat csökkent, de tudta tartani piaci pozícióját és sikeres épített ki franchise-hálózatot is.
Kik a Rahimkulov család? Egy milliárdos testvérpár, vagyonukat a Kreml-lel jó kapcsolatot ápoló apjuk alapozta meg, aki a rendszerváltás után volt aktív a magyar üzleti életben, a Gazprom képviselőjeként érkezett Magyarországra. A fiai kerülik a nyilvánosságot. A család a Molban és az OTP-ben is érdekelt, de több ingatlan- és szálloda és magánegészségügyi szolgáltató is van a portfóliójukban, akárcsak a fényeslitkei intermodális logisztikai központ.
Nemrég derült ki, hogy Timur Rahimkulov volt az, akinek a fiával kivételeztek a Corvinus Egyetemen, az ezt szóvá tevő docenst végül kirúgták az egyetemről.
A piac. Úgy tűnik, nem Rahimkulovék lesznek az elsők, akik Oroszországból érkeznek a magyar kiskereskedelmi piacra. A héten írtunk róla, hogy érkezik az orosz Mere, ami tényleg csúcsra pörgeti a fapados kiskereskedelmet. Izgalmas lesz látni, hogy ezzel a külföldi multival mennyire lesznek szigorúak a magyar hatóságok,
Lista. Heiszler Gabriella, a Spar Magyarország ügyvezető igazgatója nemrég került fel a Forbes legbefolyásosabb nők listájára, az üzleti kategóriában a 6. hely lett az övé.
A Vsquare-nek sem az osztrák Spar, sem a Rahimkulov család nem válaszolt a kérdéseire.