A magyar betétbiztosítási védőháló hiányára figyelmezteti az MNB azokat, akik a Revoluton gyűjtenék a pénzüket.
Mi történt? Aktív betétgyűjtésbe kezdett a litvániai székhelyű Revolut Bank, de továbbra sem kér magyarországi leánybanki engedélyt, s így nem is csatlakozik a hazai betétbiztosítási rendszerhez. A bank hazai ügyfelei, elszámolási vagy csalási jogvitáikat változatlanul külföldön, litvánul vagy angolul intézhetik. Minderre megoldást jelentene, ha a Revolut itthoni leánybankként, magyarországi székhellyel, kellő tőkeerővel, az OBA betétgaranciájával végezné tevékenységét, hívta fel a figyelmet Forbes.hu-nak is eljuttatott közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
Kontextus. Az, hogy a Revolut már betétet is kínál, azt jelenti, hogy nem az MNB, hanem székhelye szerint a tevékenységét engedélyező uniós tagállam, ez esetben a litván jegybank felügyeli a fogyasztóvédelmi előírások betartását, míg – az intézmény méretére tekintettel – üzleti megbízhatóságát 2024. január 1-jétől az Európai Központi Bank ellenőrzi. Miközben itthon nincs előrelépés (és a Revolut nem kért leánybanki engedélyt), – néhány nappal ezelőtti bejelentése szerint – Franciaországban már fizikailag elérhető bankfiókok telepítését tervezi, mivel ezek megjelenése hozzájárulhat az ügyfélbizalom növeléséhez. Az MNB álláspontja szerint Magyarországon, a magyar ügyfelek esetében pontosan ugyanez volna a helyzet.
Miért fontos ez? A Revolut Bank így kívül marad a hazai Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) védőernyőjén. Egy esetleges probléma esetén így nem a hazai, hanem a litvániai betétbiztosítási rendszer állna helyt a kb. egymillió hazai Revolut ügyfél pénzéért, írta az MNB. A magyarországi leánybankok esetében viszont a hazai OBA vállalja ezt a garanciát. A litvániai betétbiztosító (DII) rendelkezésre álló vagyona ugyanakkor korábban és most is jelentősen elmaradt az OBA vagyonától, miközben a Revolut teljes ügyfélszáma meghaladta a 18 milliót.