Brutális összeget költ itthon reklámra a Temu, jóval többet, mint amennyit a propagandisták Facebook-hirdetésekre szoktak. Mondjuk, tartalmi igényességgel semelyiküket sem lehet vádolni. Itt egy eszköz, ami a kínai webshop hazai hirdetési aktivitását figyeli. Új rovat: Temu-akták.
Új rovat: Temu-akták
2024 a Temu éve. Nálad is az lesz, legyél vásárló vagy e-kereskedő. Új rovat a Forbes.hu-n Vaszkó Ivánnal: hírek, iparági pletykák, mérések, elemzések minden héten (vagy kéthetente).
„A Temu a magyar e-kereskedők Mohácsa” – így foglalta össze egy elemző a hazai piac helyzetét. Túl drámai kijelentésnek hathat, de mint indokolta, a kis és közepes webshopok nagyon is ki vannak téve a kínai óriás embertelen tőkeerejének. Aki nem tud lépést tartani, az közép- vagy hosszú távon tönkremehet.
Ugyanis a Temunál a már jól ismert értékajánlaton (széles termékkör, felgyorsult kiszállítás, magyar webszájt, nevetséges árak nem mindig nevetséges minőségért) és vádakon túl (dömpingárazás, kényszermunkáztatás, adatkezelési aggályok) a világ minden pénzét elverik marketingre.
Félmilliárd forint hirdetésre
Becslések szerint a Temu 2023-as marketingköltése 1,7 milliárd dollár volt (16 milliárd dolláros becsült bevétel és rendelésenként hétdolláros bukó mellett), ez az összeg 2024-re 3 milliárd dollárra kúszhat.
A Growww Digital nevű digitálismarketing-ügynökség nemrég megbecsülte a Temu hazai költéseit is.
- Tavaly decemberben, a karácsonyi szezon véghajrájában körülbelül 500 millió forintot égettek el online hirdetésekre,
- kb. 25-ször annyit, mint amennyit itthon egy közepes méretű (évi egymilliárdos forgalmú) webshop szokott.
- Megkérdeztük a Temut, hogy hogyan kommentálják a becslést, de cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz.
Viszonyításként, a Telex szerint a magyar politikai-közéleti hirdetők 2019 tavasza és 2023 novembere között összesen 10 milliárdot költöttek facebookos fizetett posztokra.
Azt már a Lakmusz írta meg, hogy a kormánypárti Megafon évkezdet óta, szűk két hónap alatt komoly pénzeket, több mint 110 milliót szórt el, hogy központi üzeneteket terjesszen a közösségi médiában, ebből közel 50 milliót a lemond(at)ások utáni héten költött el.
Utóbbi összegből sem nehéz több százezer vagy millió júzerhez eljutni. Na, ehhez képest képzeljük el a Temu egyhavi félmilliárdját.
- A Growww Digital becslése szerint decemberben a Temu hirdetései átlagosan 75 százalékban jöttek fel egy Google-keresésnél.
- Magyar e-kereskedőknél ez az arány 40–50 százalék szokott lenni, 60 százalék felett pedig gyakorlatilag nincs profit a terméken.
Szabó László, a Growww Digital ügyvezető partnere korábban a Millásreggeliben fogalmazta meg jótanácsát:
egyhamar ne számítsunk rá, hogy csitulni fog az agresszív piacszerzési stratégia, a nyomás a geopolitikai erőviszonyok miatt akár novemberig, az amerikai elnökválasztásig is kitarthat.
Temu Index
Amíg tombol a Temu-jelenség, addig is a Growww Digital lefejlesztett egy marketingeszközt, a Temu Indexet, amit a magyar sajtóban a Forbes.hu-val osztottak meg először.
Ennek lényege, hogy hetekre bontva, egy darab mérőszámba sűrítve mutatja meg, hogy egy százas skálán milyen intenzitással nyomul a Temu a Google hirdetési platformján, avagy mennyit költ nálunk a cég, a Google pedig milyen gyakorisággal dob fel temus termékeket.
Az index 0, ha a Temu nem hirdet, 100 pedig a teljes dominancia, de 50-től felfele is már jelentős hirdetési jelenlétről beszélünk. Az index mintáját, ami alapján a Growww Digital becsül, több mutató adja, beleértve a versenytárs e-kereskedőkhöz köthető több mint 90 hirdetési fiók adatait is.
„Fokozatosan nagyon határozott hirdetési tevékenységet épített fel a Temu tavaly október óta. Eddig soha nem látott hirdetési intenzitás volt tapasztalható a magyar piacon”
– foglalta össze Szabó László ügyvezető partner a Forbes.hu-nak.
Az indexből most kiderül, hogy a decemberi kiköltekezés januárral folytatódott tovább, még intenzívebben is, mint karácsony előtt, aztán februárban történt némi visszakorrigálás a decemberi szintekre.
A szakember szerint ebből is jól látható, hogy a Temu még tanulja, teszteli a magyar piacot, kísérletezik vele. Hozzátette, a következő heteket azért lesz fontos figyelni, mert az adatokból lehet majd a jövőbeni hirdetési stratégiára következtetni.
Van egy temus témád? Hallottál valami izgalmasat?
Írd meg TEMU-AKTÁK tárggyal az [email protected]-ra!
Siralmas Facebook-marketing
Ami a Meta felületeit illeti (Facebook, Instagram), „gyakorlatilag ráöntötték a hirdetéseket a piacra”, mondta Szabó. Mint magyarázta, a Meta Ad Library adatai alapján október óta több mint 40 ezer különböző Temu-hirdetés jelent meg Magyarországon. Egy átlagos magyar e-kereskedőnél alig pár száz hirdetésről beszélhetünk ugyanezen időszakban.
„És korántsem professzionális szinten kommunikálnak”
– tette hozzá Szabó a Temuról.
Például három különböző, más-más nevű Facebook-profilról hirdet a cég (Temu Hungary, Temu Europe, Shoptemu), ami Szabó szerint nem jó stratégia a márkához kapcsolódó bizalomépítésre, összezavarja a felhasználókat, hogy melyik igazából a Temu.
De Szabó szerint az sem építi a bizalmat, hogy a tartalomfolyam igénytelen, tele van nyelvtani hibával, a márkáról és a háttérről nem kommunikálnak, a kommenteket pedig sehogy nem kezelik.
E-kereskedő vagyok. Hogyan használjam a Temu Indexet?
- Szabó szerint érdemes hétről hétre követni az eszközt, mert kompetitív piaci metrikát képvisel, friss adatok alapján jelzi a PPC (kattintás alapú) hirdetési verseny intenzitását.
- Hirdetési szempontból az e-kereskedőnek külön kellene kezelnie azokat a termékkategóriákat, ahol a Temu fenyegetést jelent, és érdemes fokozottan figyelni az optimalizálásra, mert itt emelkednek a CPC, avagy kattintásonkénti árak, a termékáraknál viszont lefelé ható nyomás keletkezik.
- A szakember szerint a költségcsökkentés és versenyképesség megtartása miatt szinte kihagyhatatlan a Shopping CSS nevű, árösszehasonlító megoldás használata a shopping kampányoknál, ezzel az EU-n belül élhet minden e-kereskedő.
- Emellett ajánlja a márkanév levédetését (védjegyoltalom alá helyezését) is, és ezt a Google-hirdetéseknél beállítani a keresési kampányoknál, hogy a Temu ne tudjon ráhirdetni a márkanévre.