Az OpenAI új technológiát mutatott be, amely mesterséges intelligenciát (AI) használ arra, hogy szövegből kiváló minőségű videókat hozzon létre szinte azonnal.
Sam Altman újabb nagy dobása. A ChatGPT-t fejlesztő vállalat rövid klipeket tett közzé, amelyekben élénk, részletgazdag, valósághűnek tűnő videókat mutattak be. A videók alapja minden esetben egy-egy leírt szöveg volt. Ez a Sora.
Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója csütörtökön arra kérte az X-en a felhasználókat, hogy küldjenek szöveges leírásokat a Sora számára. Ezt követően megosztotta alkotásaikat „Szeretnénk megmutatni, mire képes a Sora” – írta az X-en. – Ne fogjátok vissza magatokat a részletességgel vagy a nehézséggel!”
Ki használhatja? Az OpenAI közölte, hogy a technológiát egyelőre kutatók egy kiválasztott csoportjával osztják csak meg, nem lesz belőle egyelőre publikusan elérhető változat. Az OpenAI szerint a Sora tesztelésére kiválasztott szakértői csoport, amely a visszaélési lehetőségeket vizsgálja, visszajelzést fog adni arról, hogyan lehet megerősíteni a hamisított videók elleni védelmet.
Kockázatok. A 2024-es év különleges, rengeteg választás lesz, több milliárd ember fog szavazni. Az OpenAI már most közölte, hogy politikai célra nem használható a technológia, ezt külön tiltják. Ahogy a fenti példák is mutatják, a technológiával nagyon egyszerű lenne deepfake videókat gyártani.
Épül a piac. A Meta és a Google is dolgozik ilyen technológián, de nemcsak a nagy techóriások. A piac élvonalába tartozik a magyar Colossyan is. A csapat nemrég vont be 22 millió dollárt, és van rá válaszuk, hogy mit lépnek, ha a piacra bejön egy olyan óriás, mint most az OpenAI.