Az ukrán háború kirobbanása előtti szinteken jár az európai gázár. Mutatjuk, mi áll ennek hátterében. Pletser Tamás, az Erste energetikai szakértője elemezte a helyzetet.
Mi történt? Az elmúlt hónapokban meredek áresés következett be, a gázár Európában az orosz-ukrán háború kirobbanása előtti szinteken áll. A 2010 és 2019 közötti időszak tőzsdei áralakulását tekintve a jelenlegi európai gázár csak 1-2 euróval van a békebeli sáv felett.
Mi okozhatta? Egyrészt visszaesettaz európai földgázfogyasztás, nagyjából 20 százalékkal – a spórolásnak és a tavalyi enyhe télnek köszönhetően. Magasan állnak az európai tárolókapacitások, ez pedig nyomást helyez a gázárakra.
Másrészt csökkent az orosz függés. A 2020 előtti időszakban a vezetékes orosz földgáz európai piaci részesedése 40 százalék körül volt, ez 2023-ra 6-7 százalékra csökkent. Bár az importfüggőség nem szűnt meg, a beszerzési forrás diverzifikálódott azzal, hogy a cseppfolyósított földgáznak, azaz LNG-nek az importaránya 40 százalék körüli szintre nőtt az elmúlt években.
Ez is függőség, akkor miért jobb? Ez a fajta függés sokkal kedvezőbb, hiszen ezesetben a behozatal több helyről, az Egyesült Államokból, Katarból, Egyiptomból vagy Oroszországból, vagy multinacionális vállalatoktól származik.
Hogyan tovább? Így marad? Pletser Tamás szerint fenntarthatnak tűnik ez a gázár, elsősorban a bőséges kínálatnak köszönhetően.