A kínai vezetés a gazdaságot negatívan érintő hírekre megindult befektetői exodust egy 273 milliárd dolláros csomaggal igyekszik ellensúlyozni a hazai tőzsdéken, írja a Bloomberg.
Mi történt? A kínai piacok elég rosszul kezdték az évet az akadozó gazdasági növekedés és az újabb lesújtó lakáspiaci adatok következtében. A befektetők kapitulálnak a kínai vállalatok papírjaiból, a kínai piacok az évet közel 5 százalékos mínuszban kezdték. A kínai vezetés ezért árfolyam stabilizációs megfontolással 2000 milliárd jüan (nagyjából 273 milliárd dollár) értékben mozgósított kínai állami vállalatok offshore bankszámláin lévő pénzeszközöket, hogy a hong kongi tőzsdén keresztül belpiaci részvényvásárlásra fordítsák azt.
Miért fontos ez? A kínai gazdaság kilátásaival kapcsolatban az elmúlt években folyamatosan merültek fel aggályok, hol a gazdaság negyedét adó ingatlanpiac, hol az akadozó globális ellátási láncok okoztak problémát. A nemzetközi befektetők ezért már alapból fenntartásokkal kezelték a kínai belpiacokon forgó papírokat.
Hogyan reagált a piac? A kínai legnagyobb cégeket tömörítő CSI300 index 5 éves mélypontja körül zárta a kereskedést tegnap, míg a Shanghai Composite Index (SSE) is becsúszott a 2800-as érték alá. A tengerentúli tőke kiáramlását az európai menedzserek, valamint a shanghaji tőzsdét követő ETF-ek mozgatták, összesen év eleje óta több mint 1,6 milliárd dollárnyi kínai részvénytől váltak meg a nemzetközi befektetők, írja a Reuters.