Tudták, hogy nem lesz könnyű a válság alatt, mégis nagy reményekkel vágott neki az elmúlt egy évnek a Green Fox programozóiskola az új, szlovák többségi tulajdonossal a háta mögött. Most mégis le kell húzniuk a rolót. Váratlan bejelentés, de a nehéz piaci körülményeket tekintve annyira mégsem.
Bezár a Green Fox Academy, jelentette be a Facebookon a 2015-ben alapított magyar programozóiskola, ahol az elmúlt nyolc évben több ezer hallgató végezhetett junior programozóként.
A posztban egyebek mellett leírják, hogy
„az elmúlt egy év nagyon sok változást hozott nemcsak IT területen, de az egész világon, így a mi életünkben is. A háború következményei, a magas infláció és egyéb gazdasági nehézségek folyamatos kihívás elé állítottak minket. Ezek a romló gazdasági körülmények a munkaerőpiacot is befékezték, ami komoly hatással volt az üzleti modellünkre”.
A cég próbált az utolsó pillanatig alkalmazkodni, írják, de a mai nappal – azaz december 18-án – befejezi működését a programozó-bootcamp. Igaz, nem véglegesen, a terv az, hogy a folyamatban lévő képzéseket még végigviszik, de újat már nem indítanak. A folytatásról folyamatosan egyeztetni fognak a hallgatókkal.
Új tulajdonos, nagy remények
A Green Fox Academy 2022-ig három körben közel 750 millió forint tőkét vont be az addigi befektetőktől. Majd az addigra már a szlovák és cseh piacon is jelen lévő cégben a szlovák Sandberg Capital lett a többségi tulajdonos, de maradt társtulajdonosként Balogh Petya angyalbefektető is, a nemrég tőzsdére is lépő STRT Holding Kft.-n keresztül. A sikeres felvásárlás 2022 egyik legfontosabb üzlete volt a hazai piacon, terjeszkedési célokkal vágtak neki a folytatásnak.
Csakhogy a Partnercontrol nyilvános céginformációi szerint 2021-ről 2022-re csökkenő árbevétellel (901,5 millió forintról 852,4 millió forintra) és nyereségességgel (208,3 millió forintos adózott nyereség után 81,1 millió forintos veszteséggel) működött az iskolát üzemeltető Green Fox Academy Kft.
A cég üzleti modelljének egyik lényege a hallgatók számára biztosított utólagos fizetési lehetőség volt, ami azok számára is hozzáférhetővé tette a képzést, akik egyébként ezt nem engedhetnék meg maguknak. A Green Fox Academy már 2017 óta kínál ilyen csomagot az érdeklődőknek, a képzést sikeresen teljesítőknek az elhelyezkedést követően, a bérük fix részét kellett a tandíj fizetésére fordítaniuk.
Ezt mondja a szlovák tulajdonos
„A közép- és kelet-európai régió piaci fejleményei miatt a cég az elmúlt hónapokban likviditási problémákkal szembesült, a befektetők közötti megállapodást követően pedig a Green Fox Academy fizetésképtelenséget jelentett be”
– ez már a szlovák többségi tulajdonos közleményében olvasható.
Richard Flimel, a Sandberg Capital partnere szerint „az elmúlt évet szélsőséges változások jellemezték, amelyek negatív hatással voltak mind a B2B-, mind a B2C-szektorra”, és hogy „számos vállalati ügyfél kénytelen volt elhalasztani a projekteket és felfüggeszteni az új vagy junior alkalmazottak felvételét, ami negatív hatással volt a Green Fox növekedésére és értékesítésére” – mondta Richard Flimel, a Sandberg Capital partnere.
Mindkét fél megjegyzi, hogy a régió digitális fejlődése szempontjából továbbra is elengedhetlenek a Green Fox Academy által is kínált képzések megléte, ahogy az itt végző tehetségek bevonása is az iparágba. Flimel szerint a Sandberg a befektetés óta
„számos működési fejlesztést hajtott végre, amelyek viszont végül nem tudtak ténylegesen megvalósulni”, a diákok és vállalati ügyfelek gyors csökkenésével pedig a cég „likviditási problémákba” ütközött.
Ezért a szlovák fél úgy döntött, „nem biztosít további finanszírozást”, és a „fizetésképtelenség bejelentését látják az egyedüli felelős döntésnek a befektetők számára”.