Többször utaztunk és sokkal több napot töltöttünk július-szeptemberben külföldi utazásokon, mint tavaly ilyenkor. Az idei kilenc havi, rekord összegű, 1200 milliárdos költés már jóval meghaladja a tavalyi egész évest.
Az egy évvel korábbinál folyó áron 50 százalékkal többet, 610 milliárd forintot költöttünk a harmadik negyedévben külföldön szállásra, szolgáltatásokra, üzemanyagra és étkezésre – írja a friss adatokat elemző Bank360.hu a Forbes.hu-nak eljuttatott közleményében.
Ebben a három hónapban a magyar állampolgárok több mint 6,3 millió alkalommal utaztak külföldre, 15 százalékkal többször, mint egy évvel korábban.
Az egynapos utazások száma 18 százalékkal, a többnaposoké 11 százalékkal bővült – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) most közzétett adataiból. Zömmel európai országokba utaztunk (6,2 milliószor).
A legtöbb időt
- Görögországban (3,4 millió napot),
- Horvátországban és Ausztriában (2,6-2,6 millió napot),
- Németországban (2,1 millió napot),
- Olaszországban (1,4 millió napot) és
- Romániában (közel 1,1 millió) töltöttük.
Rekord összeget költöttünk el külföldön
A Bank360.hu elemzéséből kiderül, hogy amíg a külföldön töltött napokban még csak utolérték a járvány előtti szintet a magyarok, a külföldi pénzköltésben viszont már rekordot döntöttek. Ennek oka,hogy nőtt
- az utazásszám
- a kint tartózkodási idő
- és a külföldi szolgáltatások ára.
A magyarok minden eddiginél többet, 610 milliárd forintot költöttek el a nyári fő- és utószezonban a külföldi utazásaikon, ez folyó áron számolva 50 százalékkal több az egy évvel korábbi és 76 százalékkal a 2019-es turisztikai rekordév azonos időszaki költésének.
Az idei első háromnegyed éves költés (összesen 1200 milliárd forint), már jóval meghaladja a tavalyi egész évest (1075 milliárd forint).
Mire mennyit költöttünk?
- A legtöbb pénzt, 188 milliárd forintot költöttek a magyar turisták július-szeptemberben a szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatásokra az egy- és többnapos utazásaikon.
- 65 milliárd forintot kulturális, sport- és egyéb turisztikai szolgáltatásokra
- 35 milliárdot élelmiszerre és italra,
- 27 milliárdot üzemanyagra,
- 24 milliárdot tartós és értékes fogyasztási cikkekre,
- 109 milliárd forintot egyéb árucikkek vásárlására.
A görög turizmus kapta a legtöbb magyar pénzt
A 610 milliárd forint több mint 90 százalékát, 563 milliárdot Európában költötték el a kiutazók, továbbá 26 milliárdot az Amerikai Egyesült Államokban és 14,5 milliárdot Ázsiában a KSH előzetes adatai szerint.
Európán belül
- 95,5 milliárdot Görögországban,
- közel 69 milliárdot Ausztriában,
- 59 milliárdot Németországban,
- több mint 53 milliárdot Horvátországban és
- 40,4 milliárd forintot Olaszországban költöttük el.