Legkésőbb az első negyedévben már arab többségi tulajdonosa lesz a magyar Yettelnek. Az állam részéről logikus lenne, hogy eladja a részesedését az e&-nek.
Abu-Dzabi tulajdonos vette meg a Yettelt – írtuk augusztusban, és ma már reszleteket is tudunk. A 2,15 milliárd eurós (800 milliárd forintos üzlet) azt jelenti, hogy az eddigi tulajdonos, a cseh PPF 50 százalék plusz egy részvényes tulajdonrészt ad át az arab tőzsdei cégnek. A tranzakció akár még idén lezárulhat, de legkésőbb 2024 első negyedévében nyélbe ütik az üzletet.
Magyarország mellett Szlovákiában, Szerbiában és Bulgáriában is az e& lesz az eddig a PPF-csoporthoz tartozó szolgáltatók főtulajdonosa. A másik három országban azonban teljesen magánkézben vannak a szolgáltatók. A magyar Yettel 25 százalékban az állami hátterű Corvinus Befektetési Zrt. tulajdona.
A tulajdonrész sorsa a cseh-arab üzlet hatására megváltozhat – írja a Telex. Arra számítanak, hogy – amint az az Erste Bankban lévő részesedéssel is történt – az állam eladhatja az e&-nek a Yettel-részesedését. A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér megvásárlását ez nagyban megkönnyítené.
A Yettel élén vezérigazgató-váltás is történt: Peter Gazikot a cseh Igor Prerovsky váltotta.
Az e& jelenleg 20 országban van jelen, a Közel-Keleten és Fekete-Afrikában, most pedig Európában terjeszkednének tovább. Azt ígérik, a korábban Pannon GSM és Telenor néven ismert szolgáltató nevét ezúttal nem változtatják meg.