Luxusnak számít ma már egyedül lakni, olyan magasak a lakhatási költségek. Sokan a bérük felét bérleti díjra költik.
Az utóbbi években megnőtt az egyedül élők száma Magyarországon, az EU-hoz viszonyítva viszont arányuk így is kisebb. Ez azonban nem biztos, hogy jó hír, hiszen azt is jelenti, hogy nincs elég pénze az embereknek arra, hogy önállóan fenntartsanak egy lakást – írja a Napi.hu, mely elemzést készített arról, milyen fizetésből fizethető meg az egyfős háztartás.
A KSH adatai alapján Magyarországon 1,4 millió felé emelkedett az egyedül élők száma, arányuk az összes háztartástípuson belül 10-12 százalék körül mozog.
De hogyan és főként miből lehet lakást bérelni?
Ami kimondható igazság: a bérleti díjak nem a magyarok pénztárcájához vannak igazítva.
Egy garzonlakás bérleti díját sem egyszerű kigazdálkodni. Az adatok alapján
a bérleti díjak jellemzően egy munkavállaló jövedelmének 55-60 százalékát teszik ki, amihez még hozzá kell számolni a rezsiköltségeket és a közös költség bérlőket terhelő részét is.
Budapesten jelenleg 225 ezer forint az átlagos bérleti díj, ami a nyár folyamán valószínűleg 230 ezerre fog emelkedni – mondta el a lapnak Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
A bérlő számára viszont nem csak a havi bérleti díjak kifizetése jelenthet nagy terhet.
Indulásként jellemzően kéthavi kauciót és egyhavi bérleti díjat kér el egy összegben a tulajdonos. Budapesten ez átlagosan 700 ezer forint körül összeg.
Saját lakás? Ugyan!
Mindemellett a saját ingatlan vásárlása is álmom marad a legtöbb embernek.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) nemrég készült tanulmányából kiderül, hogy a magyar lakosság pénzügyi helyzete rég volt ilyen rossz állapotban megtakarítási szempontokat figyelve.
Saját lakásra spórolni a számok alapján nem sokan képesek.