Március végén volt ilyen gyenge utoljára a forint az euró ellenében. Pár nap alatt elvesztette azt az erőt, amit az elmúlt hetek alatt összeszedett.
Már tegnap gyengülni kezdett a kurzus a bankközi devizapiacon. Péntek reggelre mérsékelte ugyan valamelyest az előző napi nagy, csaknem három százalékos árfolyamgyengülését a forint a főbb devizákkal szemben, de aztán újra lejtőre került.
A bankközi piacon jelenleg:
- Egy euró 387,4 forint.
- Egy amerikai dollár 356 forint.
- Egy svájci frank pedig 397,4 forint.
Mi történik?
A kamatcsökkentési ciklus ellenére a forintnak még mindig jelentős kamatelőnye van az euróval szemben, éppen ezért is aggasztó, hogy hirtelen ekkorát tudott esni a jegyzés. Ugyanakkor a forint árfolyama jellemzően volatilis, vagyis nem szokatlan, hogy hirtelen és ilyen tartományban mozog. A Forbes.hu-ra írt befektetői hírlevelében ugyanakkor épp a héten már Kovács Krisztián, a Concorde üzletfejlesztésért és stratégiai tervezésért felelős igazgatója is figyelmeztetett rá, hogy a forint előnye fogy.
A hónapban az alapvetően kockázatkerülőbb piaci hangulatban a régiós devizák sem muzsikáltak jól, de az elmúlt bő egy napban a forint egyértelműen alulteljesít.
Magyarspecifikus kockázatok
A nemzetközi hangulat mellett ennek vannak hazai okai is:
- idén várhatóan közel a duplájára nőnek a költségvetés kamatterhei a tavalyi évhez képest
- elszámolási vita az MNB veszteségéről, ami nem volt feltüntetve a jövő évi költségvetési tervben (ez a kérdés várhatóan a negatív jegybanki tőke fenntartása irányába fog eldőlni, úgy tűnik, a kormány nem akarja megfizetni a jegybanki veszteségeket)
- némi elmaradás van a bevételi oldalon is, de még inkább túllépés van a kiadási oldalon az év eddigi részében
- a KSH nemrég közölte, hogy 9,8 százalék volt az első negyedéves költségvetési hiány, amiben bár vannak egyszeri tételek, de így is nagyon messze vagyunk a 3,9 százalékos éves céltól.
Ma kijött a friss inflációs adat is, a piac számított arra, hogy még magas lesz az adat, a pénzromlás üteme továbbra is 20 százalék felett van. Ezzel is jócskán kilógunk a régióból.
Egy fontos döntés jön még ma
Ma lesz hitelminősítői döntés is – a Standard&Poor’s-tól. Nemrég jött ki a Fitch döntése, ahol szintén benne volt a pakliban a leminősítés, de ez végül elmaradt. Jobbágy Sándor, a Concorde elemzője tegnap azt mondta a Forbes.hu-nak, hogy „az S&P esetében azért gondolom, hogy kevésbé valószínű, hogy leminősítenek, mert már eleve eggyel alacsonyabb szintre sorolnak minket, mint a Fitch vagy akár a Moody’s. Emellett stabil a minősítéshez kapcsolódó kilátás is. A Fitch esetében negatív volt a kilátás, tehát ott nagyobb volt a valószínűsége, hogy leminősítenénk. Az S&P esetében „arra számítok, hogy nem lesz leminősítés. Azt inkább el tudom képzelni, hogy stabilról negatívra rontják a kilátást, de a besorolás szintje nem változik.
Ha mégis lenne leminősítés, az nagyobb veszélyekkel járhat a forintra nézve is, mert az azt jelentené, hogy már nem leszünk befektetési kategóriában náluk.”