Bár a legutóbbi KSH-adatok alapján az infláció hatására visszaesett itthon a kiskereskedelmi forgalom, a szektorban továbbra is munkaerőhiány van, és a láncok aktívan toboroznak. Megnéztük, mennyit keres egy villámkezű pénztáros a legnagyobbaknák, és persze ezen üzletekben nyáron a Balatonnál, ami egyes üzletláncoknál magasabb bérkategória.
A legnagyobb forgalmú magyarországi láncok közül azokat néztük végig, amelyeknél konkrétan megjelölték az elérhető béreket. Persze nem ez a mindennapi gyakorlat: hogy a cégek miért nem szeretik közölni a náluk elérhető belépő vagy senior béreket, arról ebben a cikkünkben írtunk.
Ami a láncok forgalmát illeti, a Trade magazin 2022-es forgalmi adatok alapján készített összesítése szerint
a Lidl állt az első helyen: az itthon csaknem 200 üzlettel rendelkező lánc bruttó összforgalma megközelítette az 1200 milliárd forintot. Második a SPAR lett 916 milliárd, a harmadik pedig a Tesco 885 milliárdos forgalommal.
Lidl: 59 milliárd bérre
A Lidl forgalma szárnyalt az utóbbi években, és e tekintetben a Tescot is letaszította a kiskereskedelmi láncok trónjáról. Egy májusi, a Forbes.hu-nak eljuttatott közleményében a Lidl azt írta, közel 8000 ember dolgozik náluk, ezzel a 11. legtöbb munkavállalót foglalkoztató cég Magyarországon. „A vállalat a korábbi évek gyakorlatának megfelelően 2023-ban is bérfejlesztést hajtott végre, melynek eredményeként összesen 59 milliárd forintot fordít majd bérköltségre” – hangsúlyozták.
Ennek tükrében meg is néztük a béreket.
A Lidl karrierportálján országszerte csaknem 140 bolti eladót és három üzletvezetőt kerestek (ezekben a számokban a részmunkaidősök is benne vannak), amikor a héten megnéztük az oldalt.
Az álláshirdetésekben olvasottaknak megfelelően a bruttó belépő jövedelmet (alapbér+pótlékok+jogosultság esetén a Lidl kártyára kapott összeg) tüntettük fel, teljes munkaidős állásokra vonatkozóan.
- Bolti dolgozó (ide tartoznak a pénztárosok, akiknek a kasszázás mellett feladatuk a leltározásban való részvétel, a péksüteménysütés és az árupakolás is), Vecsés: bruttó 450.000 forint, de az üzletvezetőkkel és. araktárosokkal ellentétben, itt nem garantálják, hogy három évig belépés után minden évben emelkedik a bér. Ehelyett ebben a pozícióban a belépő bérnél nem sokkal többet, maximum 465.000 forintot lehet keresni. A főváros környékétől távolodva, mondjuk Szarvason ugyanebben a pozícióban 437.000 forint az induló bruttó jövedelem
- Üzletvezető, Székesfehérvár: bruttó 874.000 forint, majd három év után 1.078.000 forint
- Raktári dolgozó, áruösszekészítő, Szigetszentmiklós, logisztikai központ: bruttó 531.000 forint, majd a három év után elérhető bruttó jövedelem jelenleg 641.000 forint.
SPAR: egy pénztáros-szakeladó maximum bruttó félmilliót kereshet
A Sparnak több mint hatszáz egysége van Magyarországon (ebbe a sima Sparok mellett az Intersparok és a benzinkutaknál lévő kis shopok is beletartoznak), amelyekben 14 ezer ember dolgozik. Állásportálukon most is, több területre körülbelül 150 munkavállalót keresnek, ezen belül például a bolthálózatban 109 meghirdetett pozíció volt, bicskei központjukba 13, míg a raktárba is 6 embert kerestek.
Nézzük a béreket:
- Szakeladó-pénztáros: elérhető maximális bruttó bér a próbaidő után 500.000, ebben az alapbér mellett benne van az időarányos 13. havi fizetés, a dolgozói kedvezmény, az átlagos műszak és teljesítmény- pótlék, illetve a túlóra.
- Boltvezető, boltvezető-helyettes: ezeknél a pozícióknál nem jelölnek meg az álláshirdetésekben bért, csak kiszámítható, versenyképes bért és az alapjövedelmen kívül számos juttatást (13. havi munkabér az aktuális szabályzatnak megfelelően, vásárlási kedvezmény, hűségprogram) ígérnek.
- Áru-összekészítő: itt az átlagos bruttó kereseti lehetőség 550.000 forint, de a teljesítménytől függően változhat. Az alapbéren felül ebben az időarányos 13. havi fizetés, túlóra, átlagos műszak és teljesítmény- pótlék is benne van. (Kiemelt műszakpótlék, az éjszakai pótlék náluk a törvényileg meghatározott 30 helyett 45%. A hétvégi pótlék szombat és vasárnapra 50%.)
Ezt kínálja a Tesco
A Tesco is több mint száz állást hirdetett júniusban, az áruházláncnak csaknem kétszáz üzlete van Magyarországon. Lássuk, mi a helyzet a bérekkel:
- Bolti eladó a fővárosban (ők pénztárosok, árufeltöltők is egy személyben, illetve péktermékeket helyeznek ki): alapbér és fix terület alapú bérkiegészítés bruttó 360.000 forint, az átlagosan elérhető bruttó jövedelem pedig 448.000 forint. Ez tartalmazza az alapbért, a területi bérkiegészítést, az átlagos műszakpótlékot és túlórát, a cafetériát és vásárlási kedvezményt is.
- Áru-összekészítő (komissiózó): az átlagosan elérhető bruttó jövedelem: 548.500 forint (alapbér+átlagos műszakpótlék és túlóra, maximum teljesítmény bónusz és cafetéria valamint a vásárlási kedvezmény). Az alapbér: bruttó 358.500 forint havonta
- Üzletvezető: ilyen pozíciót most nem találtunk az aktuális álláshirdetések között
A teljes képhez persze minden pozíciónál érdemes alaposan elolvasni az álláshirdetésekben, hogy milyen béren kívüli juttatásokat, munkába járási hozzájárulást, egyéb pluszokat kínálnak a cégek, illetve hogy pontosan hol kell vállalni a hétvégi és ünnepnapi munkarendet.
A Balatonnál többet lehet keresni, de nem mindenhol
Aldi
A megnövekedett nyári terhelésre tekintettel az Aldi tavaly és az idén is kiemelt, az átlagosnál nagyobb forgalmú üzletté nyilvánította június 1. és augusztus 31. között tíz Balaton környéki üzletét. Aktívan toboroznak is ezekbe a boltjaikba: közel 100 új, szezonális munkahelyet hoznak létre nyárra a balatoni üzleteikben. A munkakeresők határozott idejű munkaviszony keretén belül dolgozhatnak teljes, vagy heti 20, 30, 35 órás részmunkaidőben.
A kiemelt forgalom mellé kiemelt fizetés is jár: a Forbes.hu-nak is eljuttatott, májusi közleményük szerint ezekben az üzletekben
heti 30 óra esetén bruttó 399.525 forint, 35 óra esetén 466.113 forint, míg 40 órás munkaviszony esetén bruttó 532.700 forint a járandóság.
Ha megnézzük, hogy egy budapesti Aldiban mennyit keres egy kezdő, akkor ott alacsonyabbak a bérek: 30 óra esetén 336.000, 35 óra esetén 392.000 forint a kezdő fizetés, vagyis azért jóval kevesebb, mint mondjuk Balatonbogláron.
Tesco
A Tesco is jó pár, határozott idejű, szeptember 30-ig futó szerződést kínál Balaton környéki üzleteibe. Egy balatonfüredi áruházi munkatárs átlagosan elérhető bruttó jövedelme nyolc órás munkaidőben 448.000 forint havonta, vagyis nem több, mint az országban máshol.