A rövid távú lakáskiadóknak tervezhetőbbé teszi a vállalkozás működését a tegnap bejelentett áramársapka. Felpöröghet az Airbnb?
Tervezhetőbbé válik a rövid távú lakáskiadás, jót tehet a befektetési célú vásárlásoknak az áramárplafon bevezetése – derül ki az ingatlan.com Forbes.hu-hoz eljutatott közleményéből.
Az új rezsiszabályozás – ami áramárplafont vezet be egyebek mellett a szálláshely-szolgáltatást nyújtó kisvállalkozásoknál – hatással lehet az eladó és kiadó lakások, ezen belül a lakáshotelek piacára.
A rövid távra kiadó lakások rezsiproblémája korábban abból adódott, hogy a legtöbb társasházban működő lakáshotel még mindig lakossági áron vételezi az áramot.
Ez nem nem minden esetben felel meg a szolgáltatók szabályzatának. A július 1-től megawattóránként 200 eurós felső korlát miatt az ingatlanukat üzletszerűen kiadó, társasházakban működő lakáshotelek üzemeltetői egy meghatározó bizonytalansági tényezőtől szabadulnak meg. Az áramársapka miatt tervezhetőbbé válnak a kiadások, egyben a vállalkozások hozama is.
Az ingatlan.com összegyűjtötte a legnépszerűbb budapesti lakáshoteles kerületeket is.
- A VI. kerületben 1,1 millió forintos átlagos négyzetméterárral találkozhatnak a vásárlók. A VII.-ben alig több mint 1 millió forintot kérnek el egy négyzetméterért.
- A két kerületben az eladó lakások középértéke pedig 65 és 52 millió forintot tesz ki.
- A VIII. kerületben 900 ezer forint a négyzetméterár, emellett 44 millió forint egy-egy lakás átlagos ára.
- A XI. és XIII. kerületet pedig szintén 1 millió forint feletti négyzetméterár jellemzi, előbbiben 63 millió, utóbbiban pedig 55 millió forintos kínálati átlagárral számolhatnak a vevők.
Már meg is jelent a Magyar Közlönyben
Árplafont vezetnek be július 1-től a vállalkozások áramáraira, ez nettó 200 euró/MW lesz – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a hétfő délelőtti kormányinfón. Ez az árplafon a feldolgozóiparra, a szálláshely-szolgáltatás ágazatára és a raktározás-szállítás területére vonatkozik. A kormány célja ezzel, hogy ezekben a szektorokban a vállalkozások ne emeljék az árakat. A lépés 40 milliárd forint többletkiadást jelent. A gázárra ez nem vonatkozik. A változás a tegnap esti Magyar Közlönyben már meg is jelent.