Szebb, ragyogóbb színekkel, jobb képi világgal kecsegtet az LG G3 csúcstévében alkalmazott új technológia. Muszáj volt megnézni, hogy mindebből mi igaz.
A Samsung nagyot robbantott tavaly a kvantumpontos OLED televízióival, amelyek fényerő terén egyértelműen fölülmúlták a rivális LG hagyományos OLED készülékeit. Ennek köszönhetően világosabb szobában jobban látható a képük, illetve a manapság rohamosan terjedő nagy dinamikatartományú , HDR tartalmak is látványosabban jelennek meg rajtuk.
A válaszra azonban nem kellett sokáig várni, hiszen a kijelzőket fejlesztő LG Display előrukkolt egy olyan fejlesztéssel, amely elméletileg képes arra, hogy eltüntesse ezt a különbséget.
Létrehoztak egy olyan, különleges, igen vékony, több száz milliárd (!!) apró, nanoméretű lencséből álló filmréteget, amely a fizikai törvényszerűségeket kihasználva, optikai úton növeli meg a fényerőt elméletileg. Ennek köszönhetően úgy lesz fényesebb a kép, hogy ahhoz nem szükséges többlet energia felhasználása.
Ez egyrészt a környezetvédelmi szabályozások miatt fontos, másrészt pedig azért, mert a több energia nagyobb hőtermeléssel jár együtt, aminek kezelése kritikus probléma a kényes OLED tévékben. Ez az úgynevezett Micro Lens technológia már be is kerül néhány idei televízióba, többek között megkapta az LG G3 nevű csúcsmodell is, amely az első olyan mikrolencsés tv, amit meg is lehet már vásárolni. A készülék Magyarországon is a boltokba került, mi pedig nagyon-nagyon kíváncsiak voltunk rá, hogy a hétköznapi használat során van-e bármi értelme ennek az új eljárásnak.
Milyen a látvány?
Az egyetlen pillanat alatt bebizonyosodott, hogy a mikrolencsés OLED technológia nem humbug. A fényerő szemre is nagyobb a korábban megszokottnál, ami nagyon jól jöhet egy világosabb szobában.
Ugyanis sokkal kevésbé tűnnek ilyen, kevésbé ideális körülmények között fakónak a tónusok. Emellett a már említett nagy dinamikatartományú filmek és játékok valóban lényegesen látványosabbak.
A színek ragyogóbbak, élettel telibbek, valahogy tömörebbnek, vitálisabbnak érződnek.
A direkt e célra tervezett műszerrel elvégzett mérések is alátámasztották mindezt, hiszen az jött ki, hogy a maximális fényesség eléri a 2040 nites értéket, ami közel 70 százalékos növekedést jelent az előző évi legjobb készülékhez képest.
Az LG G3 televízió egyébként 4K-s, a felbontás tehát megfelelő, a legfinomabb átmenetek és részletek hiteles visszaadása is biztosított. A tv megkapta a cég legújabb, különféle képjavító algoritmusokat tartalmazó, mesterséges intelligencia megoldásokkal felvértezett képjavító processzorát, amely többek között a színpontosságért felel. A vizsgálatok során az is kiderült, hogy e téren is átlagon felüli teljesítményt nyújt a termék, de a jelenlegi legjobb modellektől picit elmarad. Ennek a hétköznapi használat során nincs jelentősége, csak akkor, ha valaki professzionális grafikai munkára használná a terméket.
A mikrolencsék nem befolyásolják a mozgásmegjelenítést, e téren különösebb anomáliákat nem tapasztaltunk. Néha bele lehet futni szakadozásba, elmosódottságba, de ez egyszerűen orvosolható a már említett különféle képjavító eljárások bekapcsolásával. A modell másodpercenként 120 képkocka megjelenítésére képes, ami kétszer annyi, mint amit az átlagos, kisebb tudású riválisok produkálnak.
Viszont némiképp elmarad a jelenlegi legjobb televízióktól, amelyeknél ez az érték 144 képkocka/másodperc. Ennek a játékok során van jelentősége, mint ahogy annak is, hogy az úgynevezett input lag, azaz bemeneti késleltetés kellően alacsony, 9,6 ms a méréseim szerint. Ez pedig azt jelenti, hogy a termék gamingre alkalmas, akár a legjobb nextgen konzolok, tehát a PlayStation 5 vagy Xbox Series X, illetve egy gamer PC kiegészítőjeként is beválhat.
Hang & kezelés
Egy ilyen (ár)kategóriájú tv esetén ma már alapelvárás, hogy a nagy átlagnál valamivel jobban szóljon. Ennek érdekében pakoltak bele két különálló mélynyomót, és a teljesítménye is nagyobb a megszokottnál. Az tény, hogy a hangerő rendben van, a basszusok is hallhatóak, azonban különösebben kiemelkedőnek így sem neveznénk a hangminőséget. Zavaró hibák nincsenek, ám az összhatás egy picit steril, a sztereó megteremtése sem hibátlan.
Természetesen az LG G3 is kínál okos funkciókat, köszönhetően annak, hogy megkapta a cég házon belül készülő, webOS 23 névre hallgató smart platformját. Ez tud magyarul, kellően gyors, stabil, és rengeteg internetes alkalmazás futtatását teszi lehetővé.
Ezek között megtalálhatóak a felhő alapú játékszolgáltatások, és ma már kihagyhatatlannak számító olyan online streaming szolgáltatások, mint a Netflix, az HBO, a Disney+, az Amazon Prime vagy a YouTube.
Ezek futtatása problémamentes, a kép- és a hang minősége is kiváló. A böngésző sem hiányzik, aminek köszönhetően a különféle weboldalak, így például a Forbes.hu felkeresése is biztosított. A tévéből nem hiányzik a korábban bevezetett Sportriasztás mód, amely szól, ha kezdődik a kedvenc csapatunk meccse, valamint a modell okos otthon központként is funkcionálhat. Az idei év egyik legfontosabb újítása, hogy már a televízión keresztül közvetlenül elérhetőek Microsoft Office állományok, valamint távoli számítógépek, e funkciók pedig a home office vagy esetleges kötelező karantén során kincset érhetnek.
A vállalat az idei évre is megtartotta exkluzív csodafegyverét, a mozgásérzékelős Magic Remote távirányító. Ez egy légiegérként funkcionáló periféria, amit a levegőben kell mozgatni, és ennek megfelelően mozog a kurzor a képernyőn. Ennek használatába hamar bele lehet jönni, és van is értelme a dolognak, mert igen kényelmes és gyors az irányítás.
Falra teremtve
Az LG G3 a dizájnt tekintve a legegyedibb tévék közé tartozik: Kifejezetten a falra szánják ennek érdekében pedig a hátlapja szokatlan kialakítású, és a dobozában megtalálható egy speciális fali konzol, aminek köszönhetően hézagmentesen simul a függőleges felületre. Emellett rátehető persze egy állványra vagy talpra is, de ezeket a kiegészítőket külön kell megvásárolni hozzá.
A készülékről egyébként süt, hogy egy modern, drága termék, köszönhetően az igen vékony, kikapcsolt állapotban láthatatlan káváknak, valamint a keskeny készülékháznak.
Megéri az LG G3?
Kezdjük a legfontosabbal:
a mikrolencsés OLED panel nem csak valami marketing lózung, hanem egy olyan eljárás, amely tényleg hozzáadott értéket jelent, és tényleg van értelme.
Viszont, mint minden új technológia az életének ezen, kezdeti fázisában még meglehetősen sokba kerül. Ez pedig világosan érződik az LG G3 árazásán, a nálunk járt 55 hüvelykes, azaz 139 centiméteres változatért ugyanis 940 000 forintot kérnek el. Ez pedig azt jelenti, hogy valamivel drágább a nagy rivális, nagyjából hasonló tudású Samsung QD-OLED toptévénél.
Az LG G3 egyébként egy remek televízió, hiszen a képminősége abszolút elit kategóriás, a hangzása átlagon felüli, az okos funkciói nagyszerűek, és a dizájn is pazar. Amennyiben valaki egy abszolút prémium kategóriás tévét keres, főként ha azt falra akasztaná, annak mindenképpen érdemes számításba vennie ezt a készüléket is. Hibázni nem lehet vele!