A külgazdasági és külügyminiszter Pekingben van épp és a Debrecenbe tervezett, 3000 milliárd forintos zöldmezős beruházást elindító CATL vezérével találkozott.
A világ legnagyobb akkumulátorgyártójának számító Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL) debreceni gyárépítése magyarországi beruházásra ösztönöz más kínai vállalatokat is – mutatott rá Szijjártó Péter hétfőn Pekingben. A tárcavezető a CATL vezetőjével, Robin Zenggel folytatott megbeszélését megelőzően kiemelte, hogy a munkavacsorán át fogják tekinteni, hogyan áll a valaha volt legnagyobb magyarországi beruházás, amely már most látható módon további kínai cégek fejlesztéseit inspirálta hazánkban. A miniszter a mai nap során több kínai beruházást is bejelentett. Múlt héten derült ki az is, hogy nem a CATL lesz az egyetlen aksigyár Debrecenben. A miniszter a kommunista párt központi bizottságának magas rangú tisztségviselőivel is találkozott ma.
Szijjártó a magyar gazdaság versenyképességét, az új munkahelyeket és a globális klímacélokat emelte ki, mint a beruházás melletti érvek.
A miniszter tájékoztatásából kimaradtak a projekttel kapcsolatos aggályok:
- a gyárban rengeteg munkaerőre lesz szükség, szinte biztos, hogy külföldiekkel tudják majd feltölteni az állományt,
- az akkumulátorgyárak rengeteg vizet zabálnak és iszonyat energiaigényük van (ami még az elektromos áram árát is megemelheti),
- a helyiek megkérdezése nélkül született döntés az óriásberuházásról, amit a kormány minden szinten támogat.
Kína finanszírozóként is megjelent nagy állami projekteknél, így hitelezőként szerepük van a Vodafone felvásárlásában. Ezekről azonban nem sokat tudunk, mert a kormány titkolózik. Nemrég az RTL Híradó értesült úgy, hogy a MÁV is Kínától vehet új szerelvényeket (a német Siemens helyett), a kommunista állam pedig hitelt is adna egy nagyobb magyar beszerzéshez.
Természeti erőforrások és olcsó munkaerő
Az olcsó munkaerő és a megfelelő adózási környezet miatt is csábító a nagy beruházóknak Magyarország, ezért is telepítenek ide egyre több beruházást, nem csak keleti óriáscégek (Debrecenbe érkezik a BMW is hamarosan).
Az sem csak a keleti cégekre jellemző, hogy az olcsó munkaerő mellett a természeti erőforrásokra is rátelepednek, főleg olyan régiókban, ahol a munkanélküliség magasabb, vagy ahol a társadalmi ellenállás várhatóan alacsony a nagy környezeti hatással járó beruházásokkal kapcsolatban. Nemrég írtunk róla, hogy a keleti gyártó cégek mellett az amerikai technológiai óriások is előszeretettel néznek ezek alapján új helyszínt a beruházásaiknak.
Borítókép: A Külgazdasági és Külügyminisztérium által közreadott képen Vang Ji, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának külügyi igazgatója (j) fogadja Szijjártó Péter minisztert Pekingben 2023. május 15-én.
MTI/KKM