Bombasztikus kép, über dizájn és szuper hangzás! Ezt ígérte a gyártó a QD-OLED kijelzős monitoráról, amit muszáj volt kipróbálni, hogy kiderüljön, mi az igazság. Íme a Philips Evnia 34M2C8600.
Tavaly ősszel rántotta le a leplet egy nagyszabású párizsi eseményen a legújabb-legmenőbb Philips monitorokról a márkanevet és a kapcsolódó jogokat birtokló hongkongi TP Vision konszern. Többek között bemutatták az idei évre szánt csúcsragadozót, a Philips Evnia 34M2C8600 nevű terméket, amely kvantumpontos OLED technológiára épül.
Megmondom őszintén, én a franciaországi debütálásán el voltam tőle ájulva, és egy ideje már nyaggattam a céget, hogy adjanak egyet kölcsön amint lehet, hogy egy hosszabb tesztelés keretein belül nézzem meg, hogy valóban tényleg olyan jó-e, mint amilyennek tűnt elsőre.
Ennek pedig most eljött az ideje, azzal párhuzamosan, hogy a modellt el is kezdték itthon forgalmazni hazánkban. Az elvárások óriásiak voltak irányába, már csak azért is, mert nem egy olcsó darab ugyanis, félmillió forintot kell érte letenni.
Királyi külső
A nagy és ráadásul ívelt képernyő önmagában figyelemfelkeltő, és ráadásul a dizájnerek érezhetően ki akarták hangsúlyozni, hogy itt nem egy hétköznapi, átlagos termékről van szó.
A szokásoktól eltérően nem fekete, vagy sötétszürke, hanem ezüstszínű készülékházba öltöztették, és a talp, valamint a nyak is passzol ehhez.
És ez még nem minden, hiszen megkapta a cég exkluzív Ambiglow technológiáját. Azaz a hátlapra pakoltak egy rakás színes LED-et, amelyeknek az is megparancsolható, hogy a képen látható tartalom függvényében változtassák a színűket.
Ennek köszönhetően egy dinamikusan változó, halvány fényglóriát hoznak létre a kijelző körül, ami igen jól néz ki, főleg sötétben vagy félhomályban.
A képernyő természetesen dönthető, forgatható, a nyakon fel-le tologatható, szóval a felhasználó viszonylag szabadon pozícionálhatja, ami egy ilyen modell esetében azért elég fontos. Mint ahogy az is, hogy az audiovizuális jelek a kötelező HDMI és DisplayPort csatlakozók mellett USB-C porton keresztül is átlőhetőek rá egy kompatibilis eszközről.
Látvány
A dizájn egy dolog, de magában mit sem ér, ha vacak a képminőség. Viszont itt erre is nagyon odafigyeltek: Tavaly debütált a Samsung Display kvantumpontos OLED technológiája, és e termékbe is ilyen kijelző került.
Ennek köszönhetően pedig a kontraszt hibátlan, a színpontosság és a színgazdagság döbbenetesen jó. E téren ez a modell az összes hagyományos LCD eljárásra épülő riválisát leveri.
Ráadásul a tónusok gyönyörűek, ragyogóak, a zavaró halvány fátyolosságnak nyoma sincs. A betekintési szög hibátlan, azaz, ha oldalról nézi valaki a kijelzőt, akkor sem érződik az árnyalatok fakulása. A fényerő homogenitása pontos, a legtöbb monitornál mind a mai napig érzékelhető kisebb-nagyobb mértékű felhősödésnek itt nyomát sem lelni.
A készülék támogatja az úgynevezett HDR, azaz nagy dinamikatartományú tartalmak kezelését. Ez azért fontos, mert a Netflix és a hozzá hasonló streaming szolgáltatók, valamint az új generációs konzolok, illetve a jobb PC-k is már ilyenekkel dolgoznak, tehát e monitorral ki lehet használni az ebben rejlő lehetőségeket.
A monitor maximális képfrissítési frekvenciája 175 Hz, ami azt jelenti, hogy másodpercenként ennyi képkockát képes megjeleníteni. Ez jóval több, mint az átlagos monitorok 60 Hz-es értéke, ami csak a játékosoknak lehet fontos, de nekik nagyon. Ez ugyanis azt jelenti, hogy a mozgás folyamatosabbnak tűnik, és a képi információk hamarabb kerülnek a felhasználók szeme elé. A mozgásmegjelenítés egyébként hibátlan, a használat során semmiféle anomália, azaz szellemképesedés, elmosódottság vagy akadozás nem jelentkezett.
Hang
A tévéknél evidens, hogy legyen bennük hangszóró, de ez a monitorokról nem mondható el. Viszont speciel ez olyan, amit elláttak saját hangrendszerrel, egészen pontosan két darab, 5 wattos hangsugárzóval.
Azt nem mondhatjuk jó szívvel, őszintén csillogó szemmel, hogy a hangminőség pazar, hiszen a basszusok hiánya fájó, emiatt a végeredmény meglehetősen steril, vérszegény.
Ráadásul a sztereó hangtér megteremtése terén sem remekel a modell. De tény, hogy ez a szolgáltatás igen jól jöhet, ha nincs a közelben normális külső hangcucc, vagy valaki nem akar ezzel vacakolni.
Jó? Kinek?
Kipróbáltam többféle forrással, tehát PC-vel, játékkonzollal is és feketén fehéren kiderült, hogy a Philips Evnia 34M2C8600 egy kegyetlenül jó monitor. A kép minősége konkrétan világszínvonalú, e téren jelenleg ez a világ egyik legkiválóbb ilyen terméke. A beépített hangrendszertől nem dob hátast az ember, de már annak is kell örülni, hogy egyáltalán pakoltak bele hangszórókat.
A dizájn szerintem szuper, és az Ambiglow technológia egyértelműen hozzáadott értéket jelent. A gyártó gamer eszközként aposztrofálja, de ez balgaság, mert filmezésre, multimédiás tartalmak fogyasztására, általános hétköznapi vagy üzleti használatra is remek megoldás.
A bevezetőben említettem, hogy nagyon magasak voltak az elvárásaim, de nem is okozott csalódást. Az persze más kérdés, hogy a kiemelkedő tudásnak kőkeményen megkérik az árát.
De ha valaki tud és akar is sokat áldozni egy abszolút elit ligás, sokoldalú, státuszszimbólumként is bevethető monitorra, akkor ezzel egyszerűen nem hibázhat.