Nem akárhogy kémkedett a TikTokot tulajdonló ByteDance az amerikai újságíró után. De hogyan került Buffy, a macska a képbe?
Ahogy korábban már beszámoltunk róla a Forbes.hu-n, tavaly decemberben kiderült: a TikTok fiókjukon keresztül kémkedtek a cég dolgozói nyugati, köztük anyalapunk, az amerikai Forbes újságírói után. Cristina Criddle, a Financial Times újságírója most megosztotta a BBC-vel, hogyan fértek hozzá az adataihoz:
nem máshogy, mint a macskája profilján keresztül.
Buffy, a macska
Cristina állítása szerint tudatosan használja a közösségimédia-felületeket és odafigyel adatai biztonságára. Többek között azért is, hogy az újságíró garantálni tudja forrásai biztonságát.
- Cristina TikTok-fiókja a személyes (tehát nem a céges) mobiltelefonján volt, a profilját pedig a macskája, Buffy nevében használta. Neve és foglalkozása nem szerepelt profilja leírásában.
- Körülbelül 170 követője volt, és körülbelül három év alatt mintegy 20 videót töltött fel Buffyról, amiket átlagosan néhány százszor néztek meg.
- Tehát valakinek nagyon alapos kutatómunkát kellett végeznie ahhoz, hogy kiderüljön: a macskafiók mögött valójában Cristina áll.
A TikTok kínai anyacége, a ByteDance tavaly decemberben ismerte el, hogy az alkalmazottak egy része tényleg hozzáfért amerikai újságírók, illetve hozzájuk közeli személyek TikTok-adataihoz. A TikTok megerősítette, hogy belső ellenőrzési részlegének tagjai megnézték Cristina IP-címének – az eszköz egyedi számának – helyét, és összehasonlították azt ismeretlen számú saját munkatársuk IP-adataival. Így próbálták megállapítani,
hogy melyik ByteDance-alkalmazott találkozott titokban a sajtó munkatársaival.
Cristina nem tudja, hogy mennyi ideig és milyen gyakran követték nyomon, de azt tudja, hogy a kémkedés tavaly nyáron történt. Ha a tartózkodási helyét a nap 24 órájában figyelték az azt is jelenti, hogy a megfigyelés nem csak a munkahelyi tevékenységére, hanem a magánéletére is kiterjedt.
Lazán veszik az adatkezelést
A legtöbb közösségi médiahálózathoz hasonlóan a TikTok is elég sok információt gyűjt a fiókok tulajdonosairól, többek között:
- helymeghatározási adatok,
- kedvelt tartalmak,
- a használt eszköz típusa,
- a platformon kívüli online tevékenység.
A vállalat azt állítja, hogy a nyugati felhasználók adataihoz soha nem férnek hozzá, és nem tárolják őket Kínán belül. Cristina és egy mellette más nyugati újságíró adatainak megsértéséért felelős munkatársakat pedig tavaly kötelességszegés miatt elbocsátották.
A TikTok tulajdonosa, a Bytedance azt mondta, hogy mélységesen sajnálja a történteket, ami a magatartási kódex jelentős megsértése volt. Egyúttal elkötelezett amellett, hogy ez soha többé ne forduljon elő. A TikTok a történtek ellenére továbbra is rendkívül népszerű, világszerte több mint 3,5 milliárd letöltéssel.
Borítókép: A szóban forgó macska, Buffy. Forrás: Cristina Criddle // Twitter