Az akadémiai szabadság helyzete lényegesen rosszabb Magyarországon, mint a többi EU-tagállamban az Európai Parlament felkérésére készült tanulmány szerint.
Bár minden uniós országban fenyegetik veszélyek az akadémiai szabadságot, Magyarország az egyetlen, ahol ennek strukturális megsértése tapasztalható – áll a friss tanulmányban, melyet hétfőn mutatnak be a képviselő-testület kulturális és oktatási bizottságában.
Készítői, az Oslói Egyetem kutatói alapvetően a tudományos szabadsággal kapcsolatos nyilvános viták áttekintéséből vonták le a következtetéseiket – írja a Népszava.
Aggodalomra adnak okot a CEU kényszerű áthelyezése Bécsbe, a gender tanulmányok megszüntetése, a Színház- és Filmművészeti Egyetem privatizációja.
A felsőoktatást érintő gyakori és radikális reformok közül számos kedvezőtlen hatást gyakorolt az akadémiai szabadság helyzetére, korlátozta például az intézményi autonómiát és az önkormányzatiságot, limitálta az akadémiai közösségnek az tudományos szabadság megőrzésében betöltött szerepét.
Ráadásul a politikai légkör gyakran visszatartja a tudomány embereit a kormány narratívájával ellentétes kutatásoktól vagy véleménynyilvánítástól.
Az öncenzúra és bizonyos témák elkerülése általános az akadémikusok körében – állítják a tanulmány szerzői egy magyar felmérésre hivatkozva.
A szerzők aggályosnak tartják az egyetemi “modellváltást” is, amelynek következtében a felsőoktatási intézmények teljes függőségbe kerülnek a közérdekű vagyonkezelő alapítványoktól az intézményi autonómia, az önkormányzatiság, a munka- és pénzügyi feltételek tekintetében.