Továbbra is zárolva vannak a Nemzetközi Beruházási Bank pénzeszközei.
Kritikus állapotban van a kémbankként emlegetett budapesti székhelyű, orosz érdekeltségbe tartozó Nemzetközi Beruházási Bank (IIB), írja a Hvg360. Az IIB pénzeszközeit a világ egyik legnagyobb pénzügyi értékpapír-tranzakciós cége, az Euroclear zárolta. A Hvg360 birtokába jutott, kiszivárgott dokumentum szerint a bank próbálta feloldatni a zárolást, a belga pénzügyminisztérium viszont egyértelműen elutasította a kérést. Pedig még Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter is lobbizhatott a bank érdekében kiszivárgott dokumentumok szerint.
Az oknyomozó riportban többek között kiderül, hogy
- az IIB egyik vezetője tavaly decemberben tájékoztatta a menedzsmentet arról, hogy az európai értékpapírügyleteket lebonyolító Euroclearben, az orosz-ukrán háború miatt bevezetett szankciók keretében zárolt pénzeszközeit a pénzügyminisztérium közbenjárására nem szabadítják fel;
- a pénzügyminisztérium szerint az IIB nem bizonyította, hogy nem a szankciókkal sújtott személyek vagy szervezetek ellenőrzése alatt áll, valamint az igazgatótanács több tagja kapcsolatban áll az orosz kormányzattal;
- az IIB 2022-ben az összes likviditási tartalékát felélte, így a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti;
- a bankot ezen felül egy kibertámadás is érte, a bank hamis dokumentumokra legyintő közleményével ellentétben Hvg360 szerint valós dokumentumokat szereztek meg;
- a dark weben közzétett dokumentumok szerint pedig található egy olyan, Nagy Márton nevében írt levél, melynek címzettje a belga pénzügyminiszter. Tartalmában Nagy azért lobbizik, hogy oldják fel az IIB pénzeszközeinek zárolását az Euroclearben.
Nem tudni, hogy a kiszivárgott levél valós-e. A Hvg360 megkeresésére Nagy Márton nem válaszolt, és a belga pénzügyminiszter, Vincent Van Peteghem sem reagált.
A lap szerint mivel az orosz-ukrán háború kezdete óta a szlovákok, a csehek, a románok és legutóbb a bolgárok is bejelentették kilépésüket az IIB-től, az európai uniós országok közül már csak Magyarország az egyetlen, amely a szervezet tagja maradt.
Ezért egyáltalán nem életszerűtlen, hogy Nagy Márton tényleg lobbizott a bank érdekében a befagyasztott eszközök feloldásáért – írják.
A kedvezőtlen hitelminősítés (a Fitch és Moody’s leminősítette a bankot) után az IIB szénája azért sem áll túl jól, mert augusztusban Bulgária bejelentette, hogy kilép a szervezetből. Ezzel pedig a 45,44 százalékos orosz résztulajdon könnyen többségivé válhat, amit a kiszivárgott dokumentumok szerint Magyarország részesedésének növelésével lehetne kikerülni.
Gulyás Gergely a szombati kormányinfón azonban más képet festett. A lap kérdésére, miszerint tervezi-e a kormány a többségi tulajdon megszerzését, a miniszter szerint a bank rendkívül nehéz helyzetben van, és nem tudja, hogy megmenthető-e egyáltalán.