Kevesen mondhatják el magukról a világon, hogy 42 évesen már lemondtak a miniszterelnöki pozícióról, Jacinda Ardern azonban váratlanul így döntött. Az új-zélandi kormányfő karrierje szerteágazó: fish and chips kasszásból lett igazgatóhelyettes Tony Blair kabinetjében, aztán DJ-ből lett miniszterelnök.
Jacinda Ardern karrierje nem csak a parlamentben ívelt meredeken felfelé. Iskoláskorában még egy apró fish-and-chips üzletben kasszázott, az egyetem után azonban – egy New York-i kitérő után – 26 éves korában Tony Blair kabinetjében vezetett egy 80 tagú politikai tanácsadó-csoportot. Nem sokkal később a Fiatal Szocialisták Nemzetközi Uniójának vezetőjévé választották, és ezalatt kezdte képviselői pályafutását is az új-zélandi parlamentben a Munkáspárt színeiben.
Nyolc évnyi képviselői múlttal a háta mögött vette át a pártelnök-helyettesi posztot. A pártelnök viszont hetekkel a küszöbön álló 2017-es választás előtt lemondott, mert a Munkáspárt egyre vesztett a népszerűségéből.
Ardernnek kellett menedzselnie a kármentést, ami annyira jól sikerült, hogy 37 évesen miniszterelnökké választották.
A kormányfői székbe nem egyedül érkezett: a macskáját is magával vitte. Paddles, a cica amellett, hogy igazi híresség lett a Twitteren, még a kormányközi tárgyalásokba is beleszólt. Amikor Donald Trump telefonon kereste az újonnan beiktatott miniszterelnököt, hogy gratuláljon, hangos nyávogással szakította félbe.
Új hullám
Ardern szülei mormonok voltak, ő azonban 25 évesen kilépett az egyházból. Azt mondta, az egyház elvei összeegyeztethetetlenek a melegházasságról alkotott nézeteivel. Magát szociáldemokrata, progresszív politikusként határozta meg, és ötéves kormányfői pályafutása is leginkább ebbe az irányba sorolható.
Hivatali ideje alatt gyakorlatilag minden jóléti juttatást megemelt, az alacsony és közepes jövedelmű családok gyerekeinek pedig ingyen ebédet és női egészségügyi csomagot biztosított az iskolákban. A kapitalizmust nyilvánvaló kudarcnak nevezte, az új-zélandi gyerekszegénységet, hajléktalanságot is a kapitalista rendszernek tudta be. Ellenezte a monarchiát, és úgy látja, még az ő életében köztársaság lesz Új-Zélandból.
- Új-Zéland államformája jelenleg is monarchia, az államfő pedig hivatalosan III. Károly brit király.
- Bár az ország területe nagyobb, mint az Egyesült Királyságé, húsz éve mégis csak négymillióan lakták. 2023-ban ötmillióan élnek a szigetcsoporton.
- Az ország időzónája éppen 12 órával jár előrébb, mint a közép-európai időszámítás.
Ő volt az első miniszterelnök, aki részt vett a Pride-on, később pedig több törvényváltoztatással is szabadabbá tette az új-zélandiak életét, például könnyebb hozzáférhetőséget biztosított az abortuszhoz. A saját elképzeléseit azonban nem tudta mindig érvényesíteni: a választójogot nem sikerült levinnie 16 évre, és az általa kezdeményezett marihuána-legalizációs népszavazáson is kiderült, többségben vannak az ellenzők.
Ennek ellenére második választását már nagy arányban, abszolút többséggel nyerte a Munkáspárt élén, úgy, hogy azt éppen legnépszerűtlenebb időszakában vette át. Tavaly pedig az amerikai Forbes Power Women listáján a 40. helyen szerepelt.
Újra szólhat a Spice Girls
Február 7-én azonban elköszön nemcsak a kormányfői, hanem a pártelnöki pozíciótól is, sőt, az októberben esedékes választások után már képviselőként sem lesz ott a parlamentben. A CNN azt írja, Ardern döntése megmutatja, hogy a kiégés valódi, és nem kell szégyellni. Ardern azt mondta, „nincs már elég üzemanyag a tartályban”, ahhoz, hogy még egy ciklust végigcsináljon. Azt is mondta, hogy öbb időt szeretne a családjával tölteni, de kiemelte: nem azért hagyja ott a hivatalt, mert a munka nehéz. Bár nem említette, de lemondásában az is szerepet játszhatott, hogy
évről évre egyre több fenyegetést kapott, köztük halálosakat is. 2019-ben 18 ilyen fenyegetés érte a kormányfőt, 2020-ban 32, 2021-ben pedig már 50 – majdnem minden hétre jutott egy.
Utóbbiban közrejátszhatott, hogy az új-zélandi oltókampány később indult a nyugati országokhoz képest, de az ország elszigeteltségének is köszönhetően elkerülte a tömeges halálozást a járvány során.
Hogy ki veszi át az új-zélandi kormány vezetését, egyelőre kérdéses. Ardern helyettesének, Grant Robertsonnak nincsenek kormányfői ambíciói. Könnyen lehet, hogy a jelenlegi igazságügyi miniszter, Kiri Allan személyében egy újabb fiatal nő vezetheti az országot. Ardern pedig a miniszterelnöki pozíció után nem csak a családjával tölthet több időt, hanem lehet, hogy a DJ-pultba is visszaáll Spice Girls-t játszani – ahogy azt még képviselőként tette egy fesztiválon.