- Nyár óta az Egyesült Államok eddig összesen harminc HIMARS rakétatüzérségi eszközzel támogatta az ukrán hadsereget.
- Az oroszok által rettegett amerikai rakétavetőkből most a magyar állam is bevásárolhat.
- A NATO keleti szárnyának országai közül szinte mindenki rendelkezik már az eszközzel, vagy aláírt szerződésük van a szállítására.
Ismét felmerült a HIMARS-ok beszerzése Magyarország részéről. A Szabad Európa több (jelenleg is vagy korábban a Honvédelmi Minisztérium kötelékébe tartozó) forrásra hivatkozva arról ír, valójában már évek óta újra és újra felmerül a kérdés több belső fórumon, de eddig más beszerzések fontosabbnak bizonyultak.
Most azonban több jel is arra utal, hogy középtávon Magyarország is be fog vásárolni a HIMARS-ból, bár hivatalos döntés erről még nincs.
Milyen eszközről van szó pontosan?
A HIMARS egy nagy mozgékonyságú rakétatüzérségi rendszer (innen ered a neve is: High Mobility Artillery Rocket System), ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy, a brit BAE Systems által gyártott mozgékony, gumikerekes önjáró alvázra szereltek fel egy hat rakétát kilőni képes indítóállványt, amelyet az amerikai Lockheed Martin gyárt. A HIMARS gyorsan tud pozíciót váltani, ami nemcsak azt jelenti, hogy gyorsan eljut a rendeltetési helyére, de hamar el is tud menekülni onnan, még mielőtt bemérnék.
Ilyen eszköze a magyar hadseregnek jelenleg nincs.
Viszont úgy tűnik, ez a fegyver vált be a legjobban az ukrán hadseregnél, a HIMARS-ok fontos szerepet játszottak többek között Herszon visszaszerzésében is. A NATO keleti szárnyának országai közül szinte mindenki rendelkezik már az eszközzel, vagy aláírt szerződésük van a szállítására.
Mennyibe fog ez nekünk kerülni?
A HIMARS-ok ára elég változatos, részben mert többféle (eltérő árú) rakétával szerelhetőek fel, másrészt mert óriási a kereslet irántuk, és a gyártó egyelőre évi 96 darabot tud elkészíteni – de az árat a politika is alakítja.
- Románia az első 18 darabért másfél milliárd dollárt, azaz jelenlegi árfolyamon átváltva kb. 550 milliárd forintot fizethetett (az erről szóló programot 2018-ban indította);
- Észtország 6 darabért kb. ötszázmillió dollárt fizetett (ezek szállítása 2024-re várható);
- Lettország egyelőre nem közölt árat;
- jó üzletet köthettek viszont a litvánok, akik 8 darabért fizethettek 495 millió dollárt (a szállítás két év múlva indul);
- illetve a régió legerősebb hadseregét építő lengyelek is, akik 2019-ben 20 darabot vettek, 415 millió dollárt fizethettek érte egy cseh védelmi szakportál szerint (a szállítás most zajlik).
A Szabad Európa a témában jártas forrásaira hivatkozva az írja, mi bő húsz darabot rendelhetünk a HIMARS-okból.
Arról, hogyan fordult rá Orbán Viktor az ország felfegyverzésére az elmúlt években, épp a napokban írt tényfeltáró anyagot a Direkt36.