Prémium állampapír: ez lebegjen minden kisbefektető szeme előtt. Innentől minden más csak apró kiegészítés, bár e mellett is lehet kockázatosabb befektetéseket vállalni. Ács világa.
Szerencsére elég ritkán vannak olyan rossz évek, amikor a befektetők lényegében bárhova nyúlnak, vaskos bukás lesz a vége. Tavaly a részvénypiacok nagyot estek, de ezzel párhozamosan a kötvénypiacok is. Az állandóan agyonsztárolt arany is lefelé tartott, rég elvesztette menekülőeszköz jellegét. A kriptopiac épp megint összeomlott, de ez itt a legkevésbé meglepő, rövid története másból se áll, mint hatalmas felíveléseket követő feleződésekből-negyedelődésekből.
Aki el is ért valamire való pozitív hozamot például kockázatmentes befektetésekkel, annak értékét is felzabálta az infláció. Az elmúlt egy évben 5-6 százalékot hoztak a magyar lakossági állampapírok, 10 körül mentek a (természetesen nem kockázatmentes) ingatlanalapok, de ez még mindig izmos negatív reálhozam, amikor az infláció a 15 százalékot nyaldossa. De a rosszban az a jó, hogy ilyen rossz év után a beszállók sokkal kedvezőbbek, a kilátások mindig jobbak.
Meggyőződésem, hogy most mindenkinek érdemes átgondolnia portfóliójának átalakítását, miután fordulópontnál lehet az inflációs trend szerte a világon. Ezért néhány szó a kisbefektetők számára legfontosabb befektetési eszközök kilátásairól.
Állampapír
Dilettantizmus lenne nem a magyar állampapírokkal kezdeni. Nem az a kérdés, hogy ezek legyenek-e minden portfólió alapja, hanem inkább az,
érdemes-e egyáltalán bármi másba pénzt tenni.
Kiemelkedően legjobb vételnek tűnnek ma a Prémium néven futó inflációkövető papírok, ezekkel az elmúlt évben több cikkben is foglalkoztam. Most csak a lényeg nagyon leegyszerűsítve: jönnek hamarosan új sorozatok, de a jelenleg kapható 4 és 6 év hátralevő futamidejű papírok január első napjaiban még 11,75 százalékos kamat mellett ketyegnek, ami aztán hamarosan nagyon magasra ugrik. A 4 éves papír január végétől, a 6 éves márciustól már a 2022-es infláció alapján kamatozik és 15 százalék felett fog fizetni.
Az is szinte biztos, hogy idén az éves átlagos infláció a tavalyinál is magasabb lesz, jelen állás szerint tehát a ma kapható inflációkövető papírok 2024 nagy részében 18-20 százalékos kamat mellett ketyegnek majd. Amikor az infláció a jelenleginél már jóval alacsonyabb lehet.
Tehát a nagy kérdés, hogy ha két évre van fix 35 százalékom, akkor érdemes-e még bármi mással bindzsizni. Innentől tehát minden más már csak apró kiegészítés.
Ingatlanpiac, bérleti díjak
A tavalyi évben szépen muzsikáló ingatlanalapoknak az infláció mellett segített a forint gyengülése, mivel a bérleti díjak gyakorta euróban vannak megállapítva. Mivel idén reális esély van a forint sok éve tartó gyengülésének megállására – alapforgatókönyv, hogy az infláció elleni harc részeként most már a jegybank megvédi a forintot magas kamattal, a kormány pedig aláveti magát az uniós elvárásoknak és begyűjti az uniós pénzek nagy részét –, ez idén már nem segít. Várhatóan magas egyszámjegyű tartományban lesznek a hozamok, ami addig szép, amíg nem látjuk az inflációkövető állampapír által biztosított alternatívát.
A lakáspiacon elfogyott a lendület, de leginkább a vevők pénze. Csökkenő reálbérek és fogyasztás mellett átlagban stagnálás a piaci szereplők várakozása, illetve messze infláció alatti emelkedés a legnépszerűbb lokációkban és lakástípusokban, mellette akár komoly árcsökkenés a rossz energiahatékonyságú ingatlanok esetében.
A bérleti díjak hozama a csúcson levő árak mellett elég alacsony. Itt egyértelműen az tűnik racionális döntésnek, ha két-három évre átszállunk befektetési célú ingatlanból állampapírba, ahogy ezt már az októberi Forbes Money Summiton is nyilvánvalónak nevezték neves magyar befektetők. (Pedig akkor még csak 30 százalékot láttunk az inflációkövetőknél 35 helyett.)
Részvény, kötvény
A részvénypiacok nekem most teljes homály, ugyanannyi érvet tudnék hozni az emelkedés és az esés mellett is. Az iránymutató Wall Streetet szinte semmi se érdekli a kamatvárakozásokon túl, és minden érkező adatból ellentétes következtetést szűr le a piac. Okozhat rövid ideig jó hangulatot az, ha a Fed egyértelműen arra utal, hogy már látja a kamatfordulót, de utána megint sokáig bizonytalannak látszik az, hogy a csökkentés milyen ütemű lesz. A munkaerőpiac feszessége miatt benne van a pakliban, hogy ha le is áll a kamatemelésekkel a Fed, a csökkentés lassú és elhúzódó lesz.
Egy biztos: a Fed már egy éve nem a piac barátja és a legkisebb jelét se mutatja, hogy megint az akarna lenni.
Ameddig ez így van, a tavalyi markáns zakó után is óvatosan érdemes növelni a részvényarányt. Persze, kiváló egyedi jó sztorik mindig lesznek, ezek felkutatására mindig jó ötlet ráfeküdni.
Ami a magyar kötvénypiacot illeti, a legfontosabb azt figyelembe venni, hogy nálunk sokkal jobban elhúzódik az inflációs plató, mint bárhol Európában. De középtávon így is sokkal nagyobb esély van lassú dezinflációra, mint arra, hogy tovább tudjon emelkedni az infláció tavasztól. Ha semmi nem kavar be, ilyen helyzetekben szokott indulni nagy kötvényhossz, a kockázatválalóbbak tartsák tekintetüket az inflációs várakozások változásán és kedvező irány esetén hozhatnak komoly nyerőt a hosszú futamidejű kötvények, illetve az elmúlt időszakban nagyot bukó kötvényalapok.
Arany, deviza
A tavaly markáns erősödők közül a dollár már októberben fordult és visszagyengült, ez az aranynak is jót tett. A nemesfém akkor is folytathatja pár hónapja indult erősödését, ha az euró/dollár árfolyam oldalazni kezd, e mellett a jen tűnik igen izgalmasnak. Nagyon durva szakadásban volt egészen októberig, mivel a japán jegybank mindenki mással ellentétben ragaszkodott a zéró kamatpolitikához. Aztán felrobbant, amikor ennek változásáról érkeztek hírek. Még nem egyértelmű, hogy mit akarnak, vezetőváltás is lesz a Bank of Japan élén, de ha csak kicsit elengedik a kamatokat, az komolyan erősítheti a devizájukat.
Mindez persze ha befektetésekről beszélünk, az extrém kockázatos szint. Inkább lebegjen mindenki szeme előtt a két évre 35 százalék a Prémium papírtól, e mellett lehet esetleg kockázatos egyéb befektetéseket vállalni.