Az energiaellátás biztosítására átfogó együttműködési programot indított a brit és az amerikai kormány.
Rishi Sunak brit miniszterelnök és Joe Biden amerikai elnök szerdai közös nyilatkozatában jelentette be a brit-amerikai energiabiztonsági partnerségnek nevezett együttműködési keretrendszerhez kapcsolódó program indítását – számolt be róla az MTI.
A kezdeményezést keretében az Egyesült Államok már jövőre jelentősen megemelt mennyiségű cseppfolyósított földgázt (LNG) szállít Nagy-Britanniának.
A fő célkitűzések közé tartoznak:
- az orosz energiahordozó-exporttal szembeni globális függés csökkentése,
- az energiapiacok stabilizálása,
- az energiahatékonyság, a nukleáris és a megújuló energiaforrások területén folyó együttműködés erősítése.
Sunak és Biden közös közleménye kiemeli, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborúja okozta az energiaárak kiugró emelkedését a nemzetközi piacokon. A közös munkacsoport elsődleges céljai között szerepel a Nagy-Britanniába és a szélesebb európai piacra irányuló amerikai LNG-szállítások tartós növelése.
Az Egyesült Államok már a következő egy évben legalább 9-10 milliárd köbméter földgáznak megfelelő LNG-mennyiséget szállít nagy-britanniai fogadóterminálokba.
Ez több mint a kétszerese az eddig importált mennyiségnek: a londoni miniszterelnöki hivatal szerdai tájékoztatása szerint Nagy-Britannia 2021-ben 3,9 milliárd köbméternek megfelelő mennyiségű cseppfolyósított földgázt vásárolt az Egyesült Államoktól.
Sunak szerint a brit-amerikai partnerségi kezdeményezés csökkenti a brit fogyasztók energiaszámláit, és elősegíti, hogy Európa egyszer és mindenkorra véget vethessen az orosz energiahordozó-szállításokkal szembeni függésének.
London már korábban bejelentette, hogy az idei év végéig beszünteti az orosz nyersolaj importját, és a brit kormány többször hangoztatta azt az álláspontját, hogy az egész világnak fel kell számolnia függését az orosz energiahordozó-szállításoktól.