Az Európai Parlament nagyon szigorú hangnemet üt meg a kormánnyal szemben.
Ötpárti állásfoglalást készít az uniós parlament, amelyben felszólítják a bizottságot, hogy tartsa vissza a mintegy 3000 milliárd forintnyi támogatást Magyarországtól, amíg meg nem bizonyosodik, hogy
- a korrupcióellenes intézkedések hatékonyak és visszafordíthatatlanok, illetve
- amíg a kormány végre nem hajtja a jogállamiság érvényesülését célzó valamennyi brüsszeli ajánlást.
A tervezetről csütörtökön fogadja el a Parlament, amit a Bizottság aztán nem kell, hogy elfogadjon. Mindenesetre sokatmondó, hogy a javaslat szerint a Bizottság és a magyar kormány által letárgyalt 17 korrupcióellenes intézkedés végrehajtása sem lesz elég ahhoz, hogy megszűnjön Magyarországon a rendszerszintű korrupció – írja a javaslatot látó Népszava.
Az állásfoglalást öt tömb, a szocialista, a liberális, a zöldpárti és a szélsőbaloldal párt jegyzi, valamint megalkotásában részt vett a Néppárt is, amelyből a Fidesz az idén kilépett.
Hasonlóan szigorú álláspontot képvisel az uniós képviselő-testület a helyreállítási alapból érkező pénzügyi forrásokkal, a mintegy 5,8 milliárd euró (2300 milliárd forint) megítélésével kapcsolatban.
Emellett az európai parlamenti képviselők emellett elvárják a biztosi kollégiumtól, hogy a 2021-2027 között jutó mintegy 21 milliárd euró (8400 milliárd forint) felzárkóztatási támogatásról szóló megállapodást csak akkor írja alá a magyar kormánnyal, ha ki tudja zárni, hogy ezek a források hozzájárulhatnak a visszaélésekhez vagy a jogállamiság megsértéséhez.
Az elmúlt hetek hírei mind arról szólnak, hogy közel van a teljes megállapodás, a kormány a Bizottság minden kérését teljesíthette, és már csak idő kérdése, míg a források megérkeznek. A Bizottság november 30-ig dönt a helyreállítási programunk elfogadásáról.
Borítóképek: Orbán Viktor // Miniszterelnöki Sajtóiroda – Fischer Zoltán