Sok ezer Rubik-kockából nyílt kiállítás Brüsszelben, ahol egy világhírű művész használja újszerűen a kockákat. Rubik Ernő ajánlása szerint a bemutató valódi örömünnep.
A kocka sok minden, de ami – számomra legalábbis – a legfontosabb, egy műalkotás. Mindenkihez szól, összehoz minket abban az egyetemes törekvésünkben, hogy rendet teremtsünk a káoszból. Az Invader egy nagyon eredeti és kivételesen szép kifejezést kölcsönöz a kocka végső értelmének. Ez a lenyűgöző kiállítás a MIMA-ban a játékosság, a kreativitás és a kalandos művészet örömteli ünnepe” – a Szabad Európa cikke szerint ezekkel a szavakkal ajánlotta a közönség figyelmébe Rubik Ernő, a kocka feltalálója a brüsszeli MIMA-múzeumban bemutatott „Invader Rubicubism” című kiállítást.
Fotók: MIMA/Invader (6 kép)
A kocka önálló életre kelt, önálló kifejezési formát teremtett. Invader, a névtelen, de világhírű művész, aki kerámialapokkal formálta meg a számítógép képpontját, amelyet a falakra ragaszt a városokban szerte a világon, a kockában meglátta a projekt folytatását, a pixel-ábrázolás forradalmát.
A Rubik-kockák egyik oldalát úgy állította be, hogy egymás mellé-fölé helyezve őket, együttesen egy képet alkossanak.
A mobiltelefon kamerájára van szükség, hogy valóban összeálljanak a képek. Több mint száz alkotást lehet megnézni a múzeum négy emeletén. Vannak itt lemezborítók, Cartman a South Parkból, neutron- hidrogén- és atombomba-robbanás, van Gogh-motívum, művészettörténeti remekművek (Rubik Masterpieces), híres futballisták Maradonától Cruyff-ig, Smith ügynök a Mátrixból és még lehetne folytatni a sort.
Aki Brüsszelben jár, megnézheti a kiállítást a MIMÁ-ban 2023 január 8-ig.