A vidéki Magyarországot is átfogó kalauzzal nagyot ugrottunk előre. Vagy mégsem? Vélemény.
November 3-án este közzétették az első országos, hazai Michelin Kalauz díjatottjainak listáját, amin már nem csak a budapesti éttermek szerepelnek, hanem országos a lefedettség. Ennek köszönhetően fel is került két vidéki étterem is a csillagos éttermek listájára, sőt, a tatai Platán egyből két csillagot is magáénak mondhat, de még így is kicsit hiányérzet marad, hiszen őszintén reméljük, hogy ennél gasztronómiai értelemben kicsit azért nagyobb az ország.
Tata és Esztergom mellett is vannak már büszkén prezentálható éttermeink, akiknek egyelőre be kell érnie a szimpla ajánlással, vagy esetleg a jó ár-érték arányt jelző Bib Gourmand minősítéssel, igaz, ezek szinte mind a Balaton környékén találhatók, és egyik sem Budapesten.
Ez utóbbi különösen fájó, ugyanis óriási szükség lenne olyan bisztrósabb, élvezhető, de nem csúcsgasztronómiai árakon kínálat gasztroélményekre, amik a kevésbé vagyonos rétegek, a fiatalabb korosztályok számára is elérhetők.
Nagyon furcsa képet mutat a főváros gasztronómiájáról, hogy ilyen fejnehéz, és csak a top kategóriában vannak igazán eredmények, a középmezőnyben nem nagyon. Egy Bib Gourmad minősítés nem legenedő arra, hogy valaki külön programot szervezzen az adott étterem meglátogatására, tehát a vidékiek is inkább a már amúgy is a közelben levő potenciális vendégek számára érdekesek, de nagyon fontos értékmérői annak, hogy a konyhaművészet fejlődése minden szegmensben megjelenik-e.
És egyelőre sajnos ezzel súlyos gondok vannak a Michelin szerint, de ha arra gondolunk, milyen nehéz egy Magyarországra érkező külföldi ismerősnek minőségi, megfizethető, lazább, de mégis érdekes éttermet ajánlani, akkor kénytelenek vagyunk egyetérteni velük.
De nézzük inkább a félig tele nézőpontból: soha nem volt még egyszerre kettő két Michelin-csillagos étterme Magyarországnak, és az összesen 9 csillagos kategóriájú étterem is új rekord.
Az elméletileg elérhető maximum ugye a 3 Michelin-csillag, de ebből a kategóriából, ami a kalauz definíciója szerint azokat az éttermeket jelenti, amik már önmagukban is megérnek egy utazást, világszerte is mindössze 138 darab van jelen pillanatban. A régiónkban sehol, hozzánk legközelebb Ausztriában, Bécsben is mindössze egy, az Amador (hamarosan írunk is róla részletesebb beszámolót).
A Pesti István vezette Platán Gourmet mellett a budapest Stand vívta ki magának a kétcsillagos elismerést, ami Szulló Szabina és Széll Tamás séfek tevékenységét követve nem is volt kérdéses, maximum az, hogy pontosan melyik évben jutnak el idáig.
Pesti működését hosszú évek óta figyelemmel kíséri a Michelin Kalauz, hiszen annak idején ő szerzett elsőként csillagot a budapesti Tanti étteremnek, de már korábban, az akkor még a Váci utcában található Babel étterem konyhafőnökeként is figyelemreméltó teljesítménnyel rukkolt elő.
Hasonlóképp nem véletlen, hogy a Stand csapat – megérdemelt – bizalmat élvez, hiszen már Onyxos színekben a Szulló-Széll duó elindult ezen az úton, megszerezve 2011-ben – a Costes után másodikként Budapesten – a Michelin-csillagot, aminek ez a mostani kétcsillagos minősítés teljesen logikus folytatása. Ők képviselik tehát a kalauzban jelenleg a hazai gasztronómia csúcsát.
A tavalyi évhez hasonlóan, továbbra is 7 étterem büszkélkedhet 1 Michelin-csillaggal, igaz, itt történt egy pici átrendeződés. Új szereplőként a Rácz Jenő séfasztalos gasztroszínháza, az extravagáns Rumour lépett ebbe a kategóriába, valamint egy eddig nem tesztelt, hiszen vidéki étterem, az esztergomi 42 Restaurant, Barna Ádám (korábban St. Andrea, Budapest) vezetésével.
A csillagosok listája
Két Michelin-csillag:
Platán Gourmet, Tata
Stand, Budapest
Egy Michelin-csillag
42, Esztergom
Babel, Budapest
Borkonyha, Budapest
Costes, Budapest
essência, Budapest
Rumour, Budapest
Salt, Budapest
Az év ifjú sétehetségének Mizsei Jánost választotta a Michelin, a MÁK étterem továbbra is őrzi az ajánlását, de ők is abba a körbe tartoznak, akiknél nem okozna nagy meglepetést, ha Michelin-csillagot is kapnának, akár már a következő kalauzban is.
Összességében a régióban sikerült ismét domináns szerephez jutni ezzel az eredménnyel, a két kétcsillagos és a hét egycsillagos önmagában is szépen jelzi, hogy egy erőteljes, izgalmas, megbízható gasztronómiájú úticél Magyarország.
Remélhetőleg a következő években tovább erősödik a vidéki éttermek listája, és akár a fővárosban is ünnepelhetünk új sikereket, egyben nagyon fontos lenne a megfizethető, mégis kiváló éttermek erősödése is.