Rendkívüli bejelentést tett a Magyar Nemzeti Bank, megemelték az egynapos fedezeti betét kamatát és segítenék az energiabeszerzést.
Virág Barnabás, a jegybank alelnöke péntek reggel rendkívüli online háttérbeszélgetést tartott. Az eredetileg reggel fél kilencre hirdetett beszélgetés technikai problémák miatt később kezdődött. A felvételen ismertetettek alapján a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa
- a kamatfolyosó tetejét, azaz az egynapos fedezeti betét kamatát 25 százalékra emelte, ami 950 bázispontos ugrást jelent,
- az energiaimport fedezéséhez jelentősebb devizalikviditást biztosít, egynapos forint betéti, 18 százalékos kamatú gyorstenderrel emelné a rövid oldali hozamokat,
- valamint az év végéig biztosítja az energiaszámla kifizetéséhez szükséges deviza döntő részét.
„A turbulens környezetben az árstabilitás mellett kulcsfontosságú a piaci stabilitás biztosítása, a jegybank kész minden eszközével beavatkozni annak érdekében, hogy ezt megtegye” – mondta az alelnök az intézkedésekről.
Fel kellett lépni
Virág Barnabás a döntés bejelentését követő kommentárjában a Porfolio cikke szerint kiemelte:
- Az elmúlt két hét devizapiaci trendje (a forintgyengülés) a középtávú inflációs kilátásokat is veszélyezteti. A piaci stabiltás nélkül nem lesz árstabilitás sem.
- A folyó fizetési mérleg hiánya a forint gyengülése irányába hatott, és a forint elleni spekulációs állományok kezdtek felépülni.
- A két hatás összekapcsolódott, ez ellen fel kellett lépni.
- Az energiaimporthoz szükséges devizakonverziók segítése kell, ezért lép be a jegybank az ehhez szükséges devizaigény kielégítésével. A jegybank számításai szerint havi 1,2-1,5 milliárd eurós energiamérleg-hiány euróigényét kell kielégíteni. Hogy pontosan mennyi konverziót jelent ez, attól függ, hogy az energiaimport mekkora részéért fizetnek ma hazai szereplők forinttal.
- A devizaigényt a jegybank a devizatartalékból biztosítja, ez szeptember végén 38,7 milliárd euró volt.
A tartósan stabil forinthoz ennél több kell
Németh Dávid, a K&H vezető makrogazdasági elemzője a forbes.hu-nak is eljuttatott kommentárjában kiemelte: az intézkedések célja a monetáris szigorítás mellett a forintgyengülésre játszó spekulatív pozíciók felszámolása. Úgy látja, egyelőre bizonytalan, hogy a most bejelentett magas, egynapos kamatszintek meddig maradnak fenn, ez a piaci folyamatok függvénye. Az is kérdés egyelőre, a jövő csütörtöki tenderen, a jelenleg 13 százalékos egyhetes betéti kamatot hogyan fogja módosítani, azaz milyen mértékben igazítja hozzá az egynapos kamatszinthez.
Az elemző szerint a jegybank rendkívüli lépései hirtelen forinterősödést okoztak, de a magyar deviza árfolyamának tartós erősödéséhez és stabilitásához szükség van arra, hogy Magyarország megegyezzen Brüsszellel az uniós pénzekről. Emellett
lényeges, hogy folytatódjanak azok a gazdaságpolitikai törekvések, amelyek javítják az egyensúlyi mutatókat, így a költségvetési fegyelem elengedhetetlen marad.
Németh Dávid szerint az is látható, hogy a háztartások és a vállalatok részéről is megindult az alkalmazkodás, vagyis az energiafelhasználást igyekeznek csökkenteni, emellett nagy valószínűséggel a lakossági fogyasztás is visszafogottabbá válhat. Ezek a tényezők is hozzájárulnak a folyó fizetési mérleg javulásához, amely most a leginkább lényeges egyensúlyi mutató.