Tényleg elvált a gázár és a forintárfolyam: a gáz egyre olcsóbb, a forint cserébe történelmi mélypontra gyengült.
Elválhat egymástól a forint és a gáz ára – ígérte nemrég Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Gazprommal megkötött halasztott fizetési szerződést magyarázva.
Jó hír tehát, hogy a gáz mára tovább esett, a piaci benchmarknak tekintett holland TTF határidős piacán
150 euróig esett egy megawattóra földgáz ára, július eleje óta nem járt ilyen alacsonyan a jegyzés.
Ergo a forintnak erősödnie kéne, hiszen enyhül a gázhelyzet. De a forintot mindez kevéssé izgatja. Kipihenve a múlt heti csúcsdöntéseket, ma délelőttre újra erőt vett rajta a gyengeség, és az euróval szembeni történelmi mélypontra futott,
426,5 az új negatív csúcs. A dollárral szemben is új mélypontot jegyezhetünk fel: 437,5
Miért fontos a gázár?
A forintárfolyamot az elmúlt hónapokban két tényező mozgatta igazán, az uniós forrásokkal kapcsolatos politikai csetepaté, valamint az európai gázhelyzet. A magas gázárak a fizetési mérlegünket rontják: a gázimportért felelős MVM Csoport brutális összeget, havonta nagyjából egymilliárd eurót vásárol, hogy fedezni tudja a földgázimportot. Erre utalt Nagy Márton: a halasztott fizetéssel elodázzuk a jelenlegi magas gázárak okozta fizetési kényszert, ami enyhülést hoz a forintnak.
Miért esik a gáz, miért gyengül az euró?
A Portfólió anyaga a gázár esésének okaiként megjegyzi, hogy
- Először is, a szezonalitásból adódóan általánosságban nagyobb a volatilitás a termékben a téli időszakban, a jelenlegi előrejelzések pedig enyhébb télről szólnak.
- Továbbá, a gáztárolók a várthoz képest jobban telítődnek, ezért a piaci szereplők lényegében már biztosak abban, hogy az idei télen elégségesnek bizonyulnak a készletek.
- Az uniós ársapkával kapcsolatban azonban továbbra sincs egyetértés, mivel egy esetleges gázár plafon bevezetésével a fogyasztás is megnövekedhet, ami még nehezebb helyzetbe hozhatná a kontinenst a jövő tavasszal kezdődő betárolási időszakban és a 2023-as téli időszak előtt.
A ma reggeli forintgyengülés mögött az állhat, hogy a KSH ma közölte a legfrissebb külkereskedelmi statisztikákat, eszerint 1,3 milliárd eurós lett augusztusban a külkereskedelmi mérleghiányunk, még magasabb, mint a múlt havi rekordadat. A forintgyengülés felé ható egyéb tényezők:
- a befektetők nem hisznek Nagy Mártonnak, hogy a halasztott fizetés valódi könnyebbséget jelent,
- a piac rákészülhet a holnap várható inflációs statisztikákra,
- továbbra is árazhatja a kamatemelési ciklus végét,
- továbbra sincs megegyezés az uniós forrásokról.