Ötlet és tömény zsenialitás. Ez történik akkor, ha összefog a Reddit főnöke az iPod teremtőjével, a Twitch alapítójával és a legendás OnePlus brand atyjával, hogy együtt összerakjanak egy telefont, amellyel az volt a cél, hogy megfizethető áron kínáljon csúcssebességet és egyediséget. Így született meg a Nothing Phone, amely hazánkba is befutott.
Nincs könnyű dolga egy új márkának, ha manapság akar betörni a telefonos piacra. Főleg, ha a középkategória felső szekciójában próbálna vitézkedni, ahol amúgy is egymást gyilkolják jobbnál-jobb készülékekkel a kisebb-nagyobb cégek, hogy a már értelmezhető nyereséget produkáló, de még megfizethető, ezért sokak figyelmét felkeltő mobiljaikból minél többet rásózzanak a vásárlókra.
Mégis ide próbál betörni egy vadonatúj cég, a Nothing, ám ha a dolgok mélyére ásunk, bizony kiderül, hogy a helyzetük korántsem reménytelen.
A vállalat mögött ott áll teljes mellszélességgel az a Carl Pei, aki a OnePlusból megcsinálta a korának legmenőbb brandjét, aztán mikor azt felzabálta az Oppo, lelépett, hogy megint alkosson valami nagyot. Társakat is talált, mégpedig Steve Huffman (Reddit vezérigazgató), Kevin Lin (Twitch alapító), Tony Fadell (az iPod megalkotója) személyében, ez pedig igen-igen életerős mobnak tűnik első és második pillantásra is.
A tuning koncepció
A technológiai fejlesztésért vezető Carl Pei megszállotja a sebességnek, ez tette naggyá anno a OnePlust is, és ebben nem változott semmit 2022-re sem.
Tehát a Nothing Phone-nál is az volt a célja, hogy a komplex 3D grafikájú játékok, nagy felbontású videók is problémamentesen fussanak, az appokat és weboldalakat pedig a lehető legrövidebb idő alatt töltse be.
A legnagyobb tempó eléréséhez vezető legegyszerűbb módszer, ha a lehető legnagyobb teljesítményű hardvert vetik be, ennek a módszernek azonban vannak hátrányai is. Az egyik, értelemszerűen a magas ár, a másik pedig a kiemelkedő fogyasztás.
Létezik azonban egy másik út is: egy kevésbé korszerű, ám olcsóbb, és kevesebb energiával is beérő hardverrel is elérhető a kívánt cél, amennyiben azt sikerült extrémen nagy hatásfokkal optimalizálni. Ez persze nem egyszerű dolog, ehhez zseninek kell lenni, de hát Carl Pei pont az, úgyhogy ebbe az irányba indultak.
A termékbe így egy viszonylag régebbi Snapdragon 778G+ processzor kerül 8/12 GB RAM társaságában, ami papíron nem tűnik világbajnok kombónak. Azonban a használat közben azt tapasztaltuk, hogy hozza a kívánt sebességet, még az olyan csúcsjátékok is hibátlanul mentek, mint a COD: Mobile, a Diablo Immortal vagy a Real Racing 3. Ráadásul mindezt úgy, hogy a melegedés mértéke is csekélyebb, mint amit a mai topmobiloknál megszokhattunk. Ezt úgy sikerült elérni, hogy az Android 12 alapra épülő saját Nothing OS 1.1.4 rendszer gyakorlatilag teljesen sallangmentes. Nincsenek látványos, ám erőforrászabáló, háttérben futó programok, nincs beépített védelem, mellőzték a csili-vili grafikus elemeket a menüből. Emellett még biztos mást is bevetettek, de hát ezeket a trükköket nyilván nem kötik a nagyközönség, és persze elsősorban a riválisok orrára.
Korrekt kijelző és akkumulátor
Ma már ezen alap a nagy képfrissítési rátájú, hibátlan mozgást, szép színeket és tökéletes kontrasztot produkáló OLED kijelző, és a nagy felbontás, és e téren a Nothing Phone hozza kötelezőt, viszont extrát nem nyújt. Ez abban nyilvánul meg, hogy a fényerő viszonylag alacsony, maximum 710 nit a mérések alapján, és emiatt a HDR anyagok visszaadása nem olyan látványos, de hát ezzel azért együtt lehet élni.
A 4500 mAh-s akkumulátor ma már nem számít extrának, viszont itt jön képbe ismét a papíron gyengébb hardver, ugyanis ennek fogyasztása is alacsonyabb, így az üzemidő lényegesen jobb a megszokottnál. 50 százalékos fényerő mellett, használattól függően 8-13 órát hoztunk ki belőle, ami abszolút korrekt eredménynek számít.
Almás dizájn egy óriási extrával
Első pillantásra teljesen úgy néz ki, mintha a Nothing Phone egy Apple modell lenne, köszönhetően a markánsan kerekített sarkoknak, ugyanis ez a megoldás az iPhone-ok egyik védjegyének számít.
Persze nyilván Nothingék azt mondják, hogy a régi, híres-hírhedt Essential Phone-hoz nyúltak vissza inspirációért, de azért mi sem vagyunk teljesen hülyék. Viszont az is tény, hogy nem ragadtak le a puszta másolásnál, ugyanis sikerült dizájn terén teljesen új megoldással előrukkolniuk.
A hátlapot átlátszó üveglap borítja, így benézhetünk a készülék belsejébe, ahol ráadásul világító LED-eket helyeztek el. Ez az úgynevezett Glyph Interface, amely nem csupán jól néz ki, hanem információ átadására is alkalmas. A telefonszámokhoz például hozzárendelhetőek minták, és így már a fények villogásából látszik, hogy ki hív. Emellett ez a technológia szinkronizálható a hangokkal, így bekapcsolható, hogy ütemre villóddzon, és akár elemlámpaként is bevethetjük, vagy hogy jelezze a töltöttség állapotát. A Glyph tehát egyszerre dobja fel a dizájnt, és jelen hasznos extra funkciót is, ami a lehető legjobb irány.
Kamerák: csalódás!
Képalkotás terén hozza a kötelező minimumot a modell, ami az általunk betett galériában található képeken is látszik. A 50 megapixeles főkamerával lehet nappal és este is normális képeket lőni. Viszont az ugyanilyen felbontású ultraszéles látószögű egység csak megfelelő fényviszonyok mellett vethető be, ugyanis sötétben zajos, elmosódott lesz a végeredmény.
A videós képességei finoman szólva is elmaradnak még a másodvonaltól is. A 4K csak 30 képkocka/másodperc rögzítési sebesség mellett érhető el, és a HDR-ről még ilyenkor is le kell mondani. A stabilizátora nem az igazi, így a mozgás közbeni felvételkészítés meglehetősen problémás.
Megéri?
A Nothing Phone alapverziója, a 128 GB tárhellyel megtámogatott modell ára épp, hogy 200 000 forint alatt marad.
Ezért a pénzért pedig az ember kap egy olyan készüléket, amelynek a kamerás képességei erősen közepesek, azonban dizájn és a sebesség terén a legnagyobbakkal is felveszi a versenyt
Tehát vloggereknek, instásoknak, vagy TikTok bajnokoknak nem ez a legjobb megoldás, azonban ha valaki átlagos hétköznapi használatra keres egy szupergyors és igen kényelmesen használható, sokoldalú, játékra is gond nélkül alkalmas terméket, annak mindenképp érdemes ezt a modellt is számításba vennie.
Nekem személy szerint nagyon bejött, a koncepció nagyon szimpatikus és a megvalósítás is teljesen rendben van. A Nothing Phone több, mint egy ígéretes kezdet: ebből a márkából még bármi lehet!